Recenze Amazon Echo Dot 3: nenápadná služka, co si podmaní vaší chytrou domácnost
“Alexa, turn lights on”. Amazon Echo Dot 3gen
Když jsem si před rokem přivezl ze zahraničí HomePod, chytrý reproduktor se Siri od Apple, okamžitě jsem se zamiloval do ovládání domácnosti hlasem. Můžete sice namítnout, že Siri spustím i z iPhonu, ale ten dávám často displejem dolů, anebo ho vůbec nemám u sebe. Řešením mohou být také Apple Watch, které jsou ale v porovnání s telefonem žalostně po-ma-lé…
Když jsem se později s HomePodem loučil kvůli omezení ohledně Apple Music, chytrá asistentka mi hned chyběla. Chtěl jsem asistentku, na kterou mohu mluvit i z druhé místnosti, ale za cenu HomePodu si jí nedokážu obhájit.
Echo Dot (3. generace), těší mě
Když přišla možnost otestovat Alexu (chytrou asistentku od Amazonu), neváhal jsem ani vteřinu. Koncept Echo Dot, tedy malého repráčku co se vejde do dlaně a nezatíží rozpočet, je mi mimořádně sympatický.
Echo Dot koupíte zhruba za tisícovku na českých e-shopech, což ovšem neznamená, že s Alexou můžete mluvit česky. Vystačit si tak budete muset typicky s angličtinou nebo němčinou.
Echo Dot vypadá elegantně, na bocích je potažen kvalitní látkou, po obvodu má prostor pro světelnou signalizaci a na horní straně čtveřici tlačítek. Dvě pro ovládání hlasitosti, jedno pro vypnutí mikrofonu a poslední pro aktivaci naslouchání Alexy. Ručně, bez hlasového povelu.
Na zadní straně už je pak pouze otvor pro 3,5mm jack a zdířka pro napájení. Echo musí být připojené k elektřině neustále, nemá žádnou vlastní baterii.
Stačí jí oslovit a už kmitá. Služka 2.0
Zapojit do elektřiny, nastavit připojení k síti, spárovat s chytrými hračkami, sednout na gauč se zmrzlinou a už se vůbec nehnout, protože Alexa udělá skoro cokoli. Třeba zhasne Philips Hue světla, spustí Roomba vysavač, zatáhne rolety, vypne televizi.
Navíc Alexa umí napovídat. Když si třeba aktivujete odpočet času, hned vám řekne, že se v průběhu odpočtu můžete zeptat na zbývající čas. Většinu příkazů sice zvládne Siri také, ale nápovědu vám k nim nedá.
Zabrouká třeba Beatles
Alexa má v sobě vedle mikrofonu i reproduktor, kterým primárně odpovídá na vaše příkazy. Zároveň ale může zabroukat třeba i nějakou hudbu. Záměrně píši zabroukat, protože od takhle malé asistentky asi jen těžko čekáte nějaký lepší zvuk.
Na druhou stranu, Alexu klidně spárujete s Bluetooth reprákem, anebo do ní připojíte jakýkoli jiný přes 3,5mm vstup. Takže suma sumárum, ono to s tím zvukem nemusí být až takové terno. Navíc jsou tu i větší, zvukově zaměřené varianty s Alexou. Třeba Amazon Echo Plus.
Zatímco Apple blokuje Homepod výhradně na Apple Music (Spotify zvládá velmi omezeně), Amazon je otevřený – Tidal či třeba Spotify není žádný problém.
Integrujte to, co Homekit nenaučíte
Největší výhoda Alexy je v tom, že ji spárujete téměř s čímkoli. Mám doma Roombu 980, ještě nedávno TOP model robotického vysavače za 30 tisíc a přesto dodnes neumí Homekit. Výrobce se na to vykašlal.
Co ale umí hravě je komunikace s Alexou. Teď už stačí říct jen hlasem, že potřebuji vysát a nohy můžu nechat na stole.
Naučí se díky skillům
Ne všechno příslušenství zvládá chytrou asistentku od Alexy přímo. A ne všechny scénáře umí Alexa už v základu. Co ale Alexa neumí dnes, může umět zítra. Alexa má totiž takzvané “Skills”, což jsou funkce a zkušenosti, které Alexu můžete naučit. Můžete ji tak naučit blbiny jako je hra Akinator, nebo užitečnější věci. Třeba ovládat zmíněný chytrý vysavač od Roomby.
Aby to ale nebylo tak jednoduché, tak někteří výrobci třeba limitují své skilly na Amazon účet v konkrétní zemi. Chcete si nainstalovat ovládání své Philips televize? Super, Philips na to udělal Skills, ale je dostupný pouze pro britský Amazon účet. Hurá do fejkování adresy.
Celá Alexa je z mého pohledu vážně univerzální a všestranná, ale pro běžného uživatele je její nastavení naprostým peklem. Tady se připravte na dlouhé hodiny nastavování.
Oslovujte Alexu bez následků jiným jménem
Alexu dokonce nemusíte oslovovat pouze “Alexa”. Uslyší vás také na výrazy Amazon, Echo a Computer. Málokdy asi můžete říkat ženě jiným jménem a nedostat za to pár facek, žejo.
Trošku hluchá, někdy hloupá a s šílenou aplikací
Já rozhodně nechci tvrdě kritizovat asistentku narvanou technologiemi za tisícovku, ale i negativa se sluší říci. A tím prvním je, že Alexa je na některé konkrétní hlasy úplně, ale úplně hluchá. Ať říkám “Alexa” s jakoukoli intonací, ať na ní šeptám nebo řvu, často se Alexa vůbec nezapne. Proč, to netuším. Zkoušel jsem Alexu i na starším zařízení u známého, ale můj hlas prostě vesele ignorovala.
Za celou dobu testování jsem se nenaučil Alexu oslovit tak, aby mě alespoň v osmi z deseti případů zaznamenala. Naučil jsem jí můj hlas, zkoušel jsem i jiné spouštěcí výrazy, ale Alexa se tvářila, že o mně neví. Je ovšem férové zmínit, že například kolega Richard měl při testování opačnou zkušenost – Alexa ho poslechla téměř vždy na první dobrou. Je to zkrátka záhada.
Zaráží mě také, že celý internet řeší, která asistentka je vlastně ta nejchytřejší. Jako pardón, ale ona Alexa taky není zrovna raketová inženýrka, když neumí nastavit hlasitost v procentech.
Když totiž Alexu požádáte o změnu hlasitosti právě v procentech, odpoví, že umí ovládat hlasitost pouze v rozmezí 1–10. Jako by bylo těžké naprogramovat, že hlasitost “5” je padesát procent. A možná by se to Alexa mohla naučit sama, když už jsme u toho.
A pak je tu ta prokletá aplikace na iOS, za kterou si trhám vlasy. No vážně, tohle je totální průser na druhou. Pomalé odezvy, chaotické menu a hrozná grafika je něco, co Amazonu fakt nemůžu odpustit.
Strčí si prsty do uší
A pak jsou i ty pozitivní poznatky. Když nechcete, aby vás Alexa poslouchala, stačí zmáčknout tlačítko na vrchní straně pro deaktivaci mikrofonu. Echo bude svítit červeně a Alexa vás přestane, alespoň podle výrobce, poslouchat.
Trošku na hlavu, když k tomu randíte se Siri
Já fakt miluju ten koncept levné asistentky do každé místnosti, ale s Apple ekosystémem je to trošku schizofrenní. Na Apple Watch Siri, na telefonu Siri a v kuchyni Alexa. Siri nastaví hlasitost v procentech, Alexa v rámci bodů 1-10. A takových scénářů jsou stovky…
Pokud nepoužíváte Siri nebo máte hromadu příslušenství bez podpory Homekitu, je pro vás Alexa jednoznačně skvělá koupě. Pakliže rovnou kupujete pouze Homekitové příslušenství a Siri už je jako vaše druhá žena, promyslete si, zda dvě asistentky nejsou spíš na škodu.
Jen je škoda, že Apple blokuje v ČR Apple Music na Alexe. Když může fungovat Spotify, proč ne Apple? Homepod může být super, ale do kuchyně je to trochu overkill a navíc nemá na rozdíl od Echo Show displej, který užitnou hodnotu Alexy dost zvyšuje. V ovládání chytré domácnosti si nemají moc co vyčítat, to záleží spíš na výrobci té dané komponenty. Philips OK, elgato – OK, IKEA – jak kdy 😀
Jestli si Alexa umí poradit i s non-Homekit produktama, tak mě to začíná zajímat. Jestli to chápu správně, tak stačí nahrát příslušný skill od výrobce nebo 3rd vývojáře? Za peníze, co se Echo Dot prodává nejspíš neodolám. 😄
Ano, je to jak píšete – je velká šance, že i gadgety bez homekitu budou mít podpory Alexy, anebo vytvořený skill. Není to úplně 100% jako Homekit, chce to trošku trpělivosti, ale dá se s tím propojit téměř vše 🙂
Přes homebridge zprovozníte také skoro vše. Stačí trošku šikovnosti. Pro jablíčkáře je opravdu schíza používat více asistentů.
Dobrý den, pořídil jsem si Alexu dot 3. Za mě super věc, jenom neumým ji pořádně ovládat. Existuje návod v Češtine? Umí mi někdo poradit? S nastavením a funkcema?
Děkuji, Marek