Recenze

Recenze ADATA SE770G: rychlé externí SSD s vlastní světelnou show

Společnost ADATA patří dlouhodobě mezi renomované výrobce paměťových médií a pokud jste někdy sháněli paměťovou kartu či externí disk, pravděpodobně jste na tuto značku museli narazit. Produkty ADATA mají mezi uživateli velmi dobrou pověst a to zejména díky rozumně nastavené cenové politice.

Zdroj: CeckyMac.cz (autor: Richard Streit)

Osobně mám s produkty ADATA velmi dobrou a hlavně dlouhodobou zkušenost, takže když se mi naskytla možnost otestovat jednu z jejich posledních novinek, nebylo o čem diskutovat. ADATA SE770G spadá do kategorie externích SSD, které lze připojit nejen počítači, ale také k herním konzolím Sony PlayStation či Xbox. Zároveň jde – na dané poměry – o nezvykle stylizovaný produkt, který si buď okamžitě zamilujete, nebo nad ním jen znechuceně mávnete rukou. A celkem rychle pochopíte proč.

S cenou to zbytečně nepřehání

ADATA SE770G je dostupný ve dvou variantách s kapacitami 512 GB a 1 TB. V obou případech jde o vcelku dostupné disky, 512GB verzi lze pořídit za cenu okolo dvou tisíc, za 1TB variantu pak zaplatíte něco přes 3 000 Kč, což se jeví jako velmi rozumná nabídka.

Zdroj: CeckyMac.cz (autor: Richard Streit)

V prodejním balení najdete kromě disku samotného také dvojici kabelů – USB-C na USB-C a USB-C na USB-A. Délka kabelů činí zhruba 20 centimetrů, což je tak akorát pro použití s notebookem. V případě stolního počítače či iPadu to už nemusí stačit, na druhou stranu jde o detail, který lze snadno vyřešit vlastním kabelem, kterých má každý doma hned několik.

Jen tak ho nepřehlédnete

Design je v případě externího disku vždy až druhořadou vlastností, ovšem v případě modelu SE770G si rozhodně zaslouží samostatnou kapitolu. Na první pohled jde o typické „ssdéčko“, ovšem to se rázem změní v momentě, kdy jej připojíte k počítači. Pod lesklým krytem se totiž nachází RGB podsvícení, které v reálu nepůsobí vůbec špatně. Efekt prolínání barev doplňuje mozaikový vzor, což dohromady vytváří zajímavou světelnou show.

Podsvícení vypadá opravdu poutavě, nicméně jednu chybu přeci jen má. Nelze ho totiž nikterak regulovat. Osobně bych ocenil, kdyby výrobce s diskem dodával alespoň jednoduchý nástroj, který by umožnil podsvícení vypnout. Ne vždy se totiž hodí, aby externí disk zářil všemi barvami. Doma na stole je to hezká vychytávka, ale na jednání s klientem bych radši ocenil konzervativnější vzhled bez doprovodu světelných efektů. Důležité je také zmínit, že horní kryt je z plastu, na kterém se rychle objevily vlasové škrábance.

Poctivě navržená konstrukce

Zbytek konstrukce tvoří vcelku masivní kovové šasi. Spodní strana je navíc opatřena žebrováním, které zde plní roli designového a zároveň i funkčního prvku. Žebrování se totiž stará o lepší odvod tepla od paměťových modulů. A nutno dodat, že chlazení zde funguje doslova na jedničku. Ani při delší zátěži nedochází k výraznějšímu zahřívání a disk si po celou dobu udržuje optimální teplotu.

Zdroj: CeckyMac.cz (autor: Richard Streit)

Pokud jde o výkon, tak dle tvrzení výrobce má SE770G nabídnout rychlost čtení/zápis až 1000/800 MB/s. Pochopitelně jde o teoretické hodnoty, kterých lze docílit za velmi specifických, respektive laboratorních podmínek. V praxi jsou rychlosti o něco nižší, nicméně i tak se dá hovořit o velmi slušných výsledcích. Během testování jsem v aplikaci AJA System opakovaně naměřil rychlosti přesahující 750 Mb/s pro čtení i zápis. To jsou naprosto dostačující hodnoty pro většinu běžných činností, k nimž tento disk pravděpodobně využijete.

Originální & spolehlivé SSD

Je zároveň zajímavé, že ADATA nikde neuvádí, jaký typ řadiče tento model používá. Prakticky vzato může pocházet buď od Samsungu, Intelu či SK Hynix, ovšem ve finále je to vlastně úplně jedno. Z uživatelského hlediska je důležité vědět, že disk drží konstantní rychlosti také při dlouhodobé zátěži, což rozhodně nebývá v této cenové relaci pravidlem.

Zdroj: CeckyMac.cz (autor: Richard Streit)

Pokud bych měl shrnout veškeré dojmy, tak nelze hodnotit jinak než v pozitivním duchu. V prvé řadě jde o skvělou volbu pro všechny, kteří chtějí výkonné externí úložiště, které lze snadno připojit k počítači, ale také herní konzoli. Důležitým prvkem je zde rozhodně design, který staví na efektním RGB podsvícením. Díky němu se ADATA SE770G zásadně odlišuje od většiny ostatních SSD, což může pro někoho hrát klíčovou roli. Opomenout nelze ani solidní rychlosti pro čtení & zápis, které v kombinaci s rozumně nastavenou cenou činí z tohoto disku spolehlivého společníka, kterému můžete bez obav svěřit vaše drahocenná data.

ADATA SE770G

7.9

Zpracování

8.0/10

Design

8.0/10

rychlost čtení/zápisu

7.5/10

Cena

8.0/10

Plusy

  • Slušné rychlosti
  • Kvalitní zpracování
  • RGB podsvícení
  • Cena

Mínusy

  • Podsvícení nelze regulovat
  • Horní kryt se snadno poškrábe
Štítky

Richard Streit

Pisálek, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří cestování, elektronická hudba, příroda a moderní vědy.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Close
Close