Recenze

Recenze akční kamery Lamax X8.1 Sirius: Za málo peněz hodně muziky

Zima je venku jen podle kalendáře a pohled z okna dávat tušit, že se zimními radovánkami je to letos zatím složité. Lyžování, stavění sněhuláka, běžkaření… To všechno se v bahně provozuje špatně. Nakonec se ale ukázalo, že právě podobné podmínky nám daly příležitost pořádně otestovat akční kameru firmy Lamax.

Tentokrát nám v redakci přistál kousek od společnost Lamax, konketně její model X8.1 Sirius, který toho zvládne více, než se na první pohled zdá. Vezměme to ale popořadě. Kromě samotné kamery najdeme v balení také celou paletu nejrůznějšího příslušenství. V krabici je přesně 24 kousků všemožných držáků a nástavců a ikdyž v některých případěch vyžaduje odhalení pravého účelu konkrétního kousku příslušenství zapojení mozkových závitů, jejich rozmanitost dává jistotu, že ať se rozhodnete zachytit jakékoliv okamžiky, akční kamera Lamax vám to umožní.

Lze ji totiž přichytit, upevnit, přilepit, obmotat a zajistit takřka na cokoliv a nebo ji díky plováku nechat jen tak plavat.  Jmenovitě v balení kromě již zmíněného plováku najdeme také například nástavec pro přichycení na řídítka kola, k helmě a nebo popruh na hlavu. Samozřejmostí je přítomnost voděodolného pouzdra.

Vzhledově se Lamax X8.1 Sirius podobá předchozí generaci X8 Electra. Zařízení je vyrobeno z matného plastu s pogumovanými okraji. Přesto, že uživatel bude tuto kameru nejčastěji používat ve voděodolném pouzdře, zajišťuje povrchová úprava jistý úchop i při používání bez ochranného obalu. Oproti svému předchůdci dostal tento model na přední straně zařízení ještě druhý displej. Zde se objevují základní informace například o právě zvoleném režimu nebo délce natáčeného videa. Hlavní displej se pak zvětšil na dva palce, takže nyní  zabírá celou zadní plochu kamery. Stále ovšem není dotykový.

Kamera si tak musí vystačit se čtveřicí tlačítek. Kdo už akční kameru této nebo jiné značky někdy používal, nebude mu ovládání činit problém. Nezkušenému uživateli ale nacvičení intuitivního a jistého ovládání nějakou chvíli zabere. Kromě dvojice displejů, objektivu a tlačítek pro ovládání, najdeme na straně kamery ještě slot pro klasickou SD kartu a dvojici konektorů. Jeden pro zapojení microUSB a druhý vybavený HDMI konektivitou.

Stejně jako v balení najdeme bohatou nabídku příslušenství, byli podobně štědří i vývojáři, kteří si pohráli se systémovou nabídkou. Možnosti výběru nastavení a přizpůsobení požadovaného obrazového výstupu jsou totiž opravdu bohaté. Kamera umožňuje klasické nahrávání při rozlišení až 2,7K (2704 x 1520 pixelů). Při tomto rozlišení pracuje zařízení s frekvencí 30 snímků za sekundu. Pokud ale uživatel spíše, než rozlišení, preferuje maximálně plynulé záběry, má možnost přepnout na FullHD rozlišení, kdy už kamera zvládá během jedné sekundy pořídit dvojnásobné množství obrázků. Až 120 snímků za sekundu pak lze dosáhnout při HD rozlišení. Tento režim je také používán pro natáčení zpomalených záběrů.

V oficiálních materiálech výrobce se lze dočíst, že při časosběrném režimu je kamera schopna natáčet až v rozlišení 4k. V tomto případě se ovšem jedná o takzvanou interpolaci, kdy je záběr do vyššího rozlišení upraven uměle softwarem. Vedle toho najde uživatel v nastavení ještě další možnosti jako například režim pro natáčení pod vodou, možnost přizpůsobení efektu rybího oka nebo vyladění barev.  Užitečnou funkcí je také přítomnost WiFi, díky které je možné propojit kameru s mobilním telefonem. Na tom pak lze zařízení nejen ovládat a nastavovat, ale také do něj stáhnout pořízený materiál.

Kvalita natáčeného materiálu se dá jedním slovem nazvat jako slušná. Příliš ale nenadchne. Zejména v horších světelných podmínkách je pak obraz spíše průměrný. To samé platí o fotografiích, kdy vyfotit opravdu povedenou fotku chce kumšt a nejspíše i štěstí. Většina pokusů totiž skončí nepříliš vydařeným snímkem.  Pochvalu si naopak Lamax zaslouží za výdrž baterie, která nabízí slušnou hodinu a půl nahrávání. Kromě toho ovšem v balení najdeme ještě i jeden náhradní akumulátor. Jediným limitem nahrávání je tak spíše, než výdrž baterie, kapacita zvolené paměťové karty.

Rozlišení 2,7K/30fps

Výtku si naopak vyslouží displej, jehož zobrazovací schopnosti mají k dokonalosti opravdu daleko. Pozorovací úhly jsou doslova mizerné, o mnoho lépe na tom není ani rozlišení, jehož přesnou hodnotu výrobce pro jistotu ani neuvádí. Vzhledem k tomu, že se jedná o akční kameru, jejíž obrazový výstup si bude uživatel přehrávat na jiném zařízení, nejedná se o zásadní prohřešek. Nepotěší ani příliš dlouhá doba, kterou kamera potřebuje k zapnutí. K použití je totiž připravena až po pěti vteřinách po stisknutí aktivačního tlačítka. Z vlastní zkušenosti však můžeme potvrdit, že kamery ostatních výrobců na tom nejsou o moc lépe.

Guru průmyslu s akčními kamerami, společnost GoPro našla v podobě Lamaxu vážnou konkurenci. Rychle rostoucí česká firma totiž dokáže za násobně nižší ceny nabídnout maximálně konkurenceschopné produkty. Zářným příkladem je právě kamera X8.1 Sirius. Za cenu kolem lehce přes tři tisíce korun totiž svému majiteli poskytne víceméně to samé, co násobně dražší GoPro. Příjemný plusem je pak přítomnost 24 kusů příslušenství v balení a bohaté možnosti všemožného nastavení kamery.

Lamax X8.1 Sirius

8.1

Zpracování

8.5/10

Design

8.0/10

Uživatelský zážitek

7.5/10

Kvalita záznamu

7.5/10

Cena

9.0/10

Plusy

 • Příznivá cena
 • Bohaté příslušenství
 • Možnosti nastavení
 • Nahrávací sekvence až 120fps
 • Dvě baterie v balení

Mínusy

 • Průměrný obrazový výstup
 • Pokulhávací stabilizace
 • Zobrazovací schopnosti náhledového displeje

Michal Benatzky

Vystudovaný novinář, který uvízl ve sféře marketingu. Kromě toho i hrdý redaktor ceskymac.cz. Nejraději píše o technologiích, chytrých vychytávkách a občas i o ekonomice a kryptoměnách. V létě kolo, v zimě lyže.

Doporučené články

3 Komentáře

 1. Mám tuto kameru, ale nedoporučuji si ji kupovat. Měl jsem levnější, nahrávala kvalitněji. Po měsíci používání, ji mám v opravěě.

 2. Stejnou kameru jsem koupila přítelovi k Vánocům a splnila jeho očekávání. Zatím si nestěžoval. 🙂 Za ty peníze dobrej kup. Záleží co kdo očekává.

 3. – kvalita obrazu .. takze to mluvi za vse, ze ma kopu prislusenstvi a pod je fakt k nicemu, kdyz vystup stoji za prd. Kamera je o kvalite vide, ostatni je detail

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button