Novinky

QNAP reaguje na ransomware útoky ohrožující uživatele NAS úložišť a přidává seznam bezpečnostních opatření

Společnost QNAP Systems, Inc. (QNAP), jeden z předních inovátorů v oblasti počítačových, síťových a úložných řešení vydala prohlášení v reakci na nedávné odezvy od uživatelů a reportáže v médiích, že na úložiště QNAP NAS cílí nová varianta ransomwaru s názvem eCh0raix. Ta šifruje data uživatelů za účelem získání výkupného. Společnost QNAP důrazně všem uživatelům doporučuje, aby si úložiště QNAP NAS zabezpečili podle pokynů v příslušném dokumentu aktualizace softwaru a narušení zabezpečení QNAP (odkaz zde); zatímco společnost QNAP intenzivně pracuje na řešení, které pomůže odstranit ransomware z infikovaných zařízení.

Podle hlášení uživatelů jsou úložiště QNAP NAS vybavena starší verzí systému QTS nebo u nich bylo zaznamenáno mnohonásobně nerozpoznaných pokusů o přihlášení, poté začal ransomware eCh0raix šifrovat data uživatelů. Pro zamezení zákeřných útoků ve formě „brute force“ by uživatelé měli použít silné heslo. Za účelem minimalizace rizik infikování ransomwarem eCh0raix společnost QNAP důrazně doporučuje všem uživatelům NAS, aby provedli následující opatření:

  • Aktualizujte systém QTS na nejnovější verzi.
  • Nainstalování a aktualizace nástroje Malware Remover (Odstraňovač malwaru) na nejnovější verzi.
  • Použití silnějšího hesla správce.
  • Povolením ochrany síťového přístupu (Ovládací panel / sekce Zabezpečení) ochráníte účty před zákeřnými útoky ve formě „brute force“.
  • Pokud služby SSH a Telnet nepoužíváte, deaktivujte je.
  • Nepoužívejte výchozí čísla portů 443 a 8080.

Tato opatření zvyšují zabezpečení úložiště NAS a ztěžují útok ransomwaru eCh0raix na úložiště QNAP NAS. Podrobnosti najdete na webových stránkách výrobce.

 

Bezpečnostní tým společnosti QNAP nyní pracuje na řešení k odstranění ransomwaru eCh0raix z infikovaných zařízení. Firma QNAP zároveň vyjádřila poděkování Anomali a Intezer za jejich přispění k vyšetřování události. V případě dalších dotazů týkajících se tohoto problému lze kontaktovat oddělení podpory zákazníků QNAP.

Zdroj
TZ

Richard Streit

Pisálek, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří cestování, rodina, elektronická hudba, příroda a moderní technologie.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Back to top button