Novinky

První testy ukazují, že procesor M1 Max nabízí až o 181 % výkonnější grafiku než předchozí 16“ MacBook Pro

Apple představil tento týden nový 14“ a 16“ MacBook Pro, který pohání čipsety (SoC) Apple Silicon M1 Pro a M1 Max. Vše o nových procesorech si můžete přečíst v tomto článku. Již prvotní informace naznačily, že M1 Max poskytne zásadně vyšší výkon než čip M1, kterým Apple osazuje například aktuální MacBook Air či Mac mini. Nyní se však začínají objevovat první benchmarky, které ukazují, jak je M1 Max doopravdy výkonný.

Včera se totiž ve výsledcích populárního benchmarku Geekbench 5 objevil test MacBooku Pro s M1 Max, který si odnesl 68870 bodů. Tento konkrétní počítač disponoval 64 GB operační paměti, takže lze předpokládat, že šlo nejvybavenější variantu s nejlepší variantou procesoru a grafické karty.

Foto: vlastní

Pro lepší pochopení, jak je nový MacBook Pro s M1 Max výkonný, se hodí srovnání s grafickou kartou AMD Radeon Pro 5300M, která se nachází v předchozí generaci 16“ MacBooku Pro. Nový model má vyšší grafický výkon o 181 %, což je naprosto impozantní výsledek. Pokud bychom M1 Max srovnali s lépe vybaveným Macbookem s Intel procesorem a grafikou AMD Radeon Pro 5600M, tak M1 Max bude mít stále o 62 % výkonnější GPU. Tyto výsledky staví MacBook Pro s procesorem M1 Max na úroveň srovnatelnou s již ukončeným iMac Pro, který byl vybaven grafickou kartou AMD Radeon Pro Vega 56.

Zajímavé bude sledovat, jaký výkon nabídne papírově slabší čipset M1 Pro, který se může pochlubit maximálně 16jádrovou grafikou a 32GB operační pamětí. Všechny uvedené varianty si lze v současné době již předobjednat, přičemž s prvními dodávkami se počítá příští týden. S horší dostupností je nutné počítat u individuálních konfigurací (CTO), kde se doba dodání pohybuje kolem 4 až 5 týdnů. 

Richard Streit

Pisálek, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří cestování, rodina, elektronická hudba, příroda a moderní technologie.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button