Novinky

Profesionálové se konečně dočkali, Apple představil nové MacBooky Pro s nekompromisní výbavou

Před několika málo okamžiky Apple představil světu nové MacBooky Pro. Konkrétně jde o ty nejvíc nadupané MacBooky, jaké jsme si jen stěží dokázali představit. Nově se můžeme těšit na 14” a 16” variantu. Většinu času Apple na své konferenci věnoval představení nových čipů. Ano, nové čipsety máme dokonce dva. Opět se nenaplnily očekávání a žádné M1X ani M2 není. Apple pojmenoval své SoC originálnějšími názvy. Po boku čipu M1 máme nově M1 Pro a M1 Max.

 

Výbava, která uspokojí každého profíka

Apple začal s představením dvou nových čipů. Jedná se o takovou, hodně solidní, nadstavbu čipsetu M1. Obě velikosti nových MacBooků Pro bude možné nakonfigurovat jak s čipem M1 Pro, tak s M1 Max. Výkon tak může být stejný a na uživateli bude “jen” výběr velikosti obrazovky MacBooku. 

Každého uživatele, který má MacBook Pro opravdu na profesionální práci, určitě potěší nová konektorová výbava. Osobně jsem těmto únikům moc nevěřil, ale jsem moc rád, že Apple naslouchá svým uživatelům a plní jejich přání. HDMI, slot na SDXC kartu, 3x Thunderbolt 4 a MagSafe 3. Díky takové výbavě je možné k novým MacBookům Pro připojit až 3x Pro Display XDR a jeden 4K monitor. V jeden okamžik!

Osobně mám ale největší radost z MagSafe, protože magnetická nabíječka je prostě cool. Navíc podporuje rychlé nabíjení. Prvních 50 % baterie nabijete už za 30 minut. Menší, čtrnáctipalcový MacBook slibuje výdrž až 17 hodin. Větší “šestnáctka”, potom dokonce brutálních 21 hodin výdrže. 

 

Zvuk a obraz, který vás pohltí

Po boku 16” MacBooku Pro máme úplně poprvé 14” obrazovku. Konkrétně jde o 16,2” a 14,2”. Těchto úhlopříček Apple dosáhl díky zmenšení rámečků kolem displeje. Rámečky jsou o 60 % tenčí a mají pouhopouhých 3,5mm. Díky novému výřezu v displeji se MacBooky Pro designově podobají iPhonům s Face ID. Toho jsme se ale na Macu bohužel ještě nedočkali. Ve výřezu nalezneme nový kamerový systém. Podle Applu se jedná o nejlepší kamerovou soustavu v Macu vůbec. Konkrétně jde o kameru s rozlišením 1080p.

Skvělou novinkou pro majitele MacBooků je příchod ProMotion. Před několika málo týdny jsme se toho samého dočkali v iPhonu 13 Pro (Max) a nyní máme obnovovací frekvenci 10 až 120 Hz také v MacBooku. Obě nové “Pročka” disponují Liquid Retina XDR displeji. Jde o stejnou mini-LED technologii, kterou již máme v Pro Display XDR a 12,9” iPadu Pro. Rozlišení těchto displejů je 3024 × 1964 pixelů při 254 px na palec ve 14 palcové variantě a 3456 × 2234 px při 254 pixelech na palec ve verzi se 16″ monitorem. Až 1000 nitů je trvalý jas, 1600 nitů je jas maximální. Celý displej je složený z 10 000 mini-LEDek a má kontrastní poměr 1.000.000:1.  

Skvělý požitek z obsahu v té nejvyšší kvalitě podpoří prostorový zvuk ve formátu Dolby Atmos. Přichází do MacBooku díky audio soustavě složené ze šesti reproduktorů s woofery v antirezonančním uspořádání. Tato sestava přináší až o 80 % lepší basy a obecně kvalitnější přednes než u předchozích modelů.

M1. Pro. Max.

Myšlenka konfigurací, stejná jako například u iPhonu, je mi velice sympatická. Dáme vám stejný výkon a stejně možnosti konfigurací a vy si vyberte jen velikost. Do obou verzí si můžete nově přidat až 64 GB paměti RAM a dokonce až 8 TB úložiště SSD. Stejně tak si v obou modelech můžete vybrat, zda chcete čip M1 Pro, nebo M1 Max. Čip M1 Pro vám nabídne až 10jádrové CPU, až 16 jádrové GPU a až 32 GB jednotné paměti. Propustnost paměti je až 200 GB/s. M1 Max potom nabízí 10jádrové CPU, až 32jádrové GPU a dokonce až 64 GB jednotné paměti. Zde je propustnost dvojnásobná – až 400 GB/s. 

Design: Kontroverze ruku v ruce s rokem 2015

Nové MacBooky Pro prošly také designovou inovací. Respektive při prvním spatření jsem viděl MacBook Pro z roku 2015. Zakulacené rohy, více portů… Těžko říct, jestli se to bude uživatelům líbit, nebo ne. Zatím z toho mám smíšené pocity. Výřez v displeji Apple šikovně využil a kolem něj povede stavová lišta.

Opět se můžeme těšit na klávesnici Magic Keyboard, která je nově celá černá. Ať si vyberete vesmírně šedou, nebo stříbrnou variantu MacBooku Pro, klávesnice bude krásně kontrastní. Inženýři v Applu se zbavili Touch Baru a nahradili ho plnohodnotnými funkčními klávesami, které jsou pro opravdové profesionály užitečnější. Touch Bar tedy zůstává už jen na M1 MacBooku Pro. 

Cenovka menšího modelu začíná na 58 990 Kč a končí na 174 990 korunách. Šestnáctipalcový MacBook Pro startuje s cenovkou 72 990 Kč a končí na astronomických 180 990 korunách. To rozhodně není málo, ovšem je dobré si uvědomit, že tyto stroje si pořídí především uživatelé, pro které počítač představuje novodobou lopatu vydělávající peníze. 

 

Dominik Ulč

U Applu obdivuji dokonalou propracovanost designu jednotlivých produktů, ekosystém i skvělý marketing. Ve volném čase se věnuji focení a objevování nových míst. Nejlépe ve vzájemném propojení. Moc rád se s Vámi podělím o mé zkušenosti, poznatky a rady nejen ze světa jablečné společnosti.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button