NovinkyVidea

První dojmy z MacBook Pro s M1 Pro: po čertech dobrý laptop [video]

První Macy s Apple Silicon procesory jsou na trhu již nějaký ten pátek, ovšem první stroje zacílené na profesionální publikum přišly teprve nedávno. Když Apple představil nový MacBook Pro s čipsety M1 Pro a M1 Max, vzbudilo to u uživatelské základny pořádný poprask. Ačkoli jsme díky únikům tušili, jak budou nové Macy vypadat a jakou nabídnout výbavu, nikdo nechtěl věřit tomu, že Apple udělá v řadě věcí krok zpět.

Jde zejména o konektorovou výbavu, která zahrnuje HDMI 2.0, čtečku paměťových karet, 3,5mm jack a trojici USB-C / Thunderbolt. Velkého návratu se dočkal také MagSafe, jehož smysl mi upřímně poněkud uniká. V prvé řadě jde o to, že magnety jsou natolik silné, že pokud vám někdo zakopne o kabel, strhne s sebou také celý počítač. Další problém je v tom, že MagSafe představuje další napájecí rozhraní, což vnáší do celého ekosystému zbytečný zmatek, když už tu máme univerzálnější USB-C. Na druhou stranu je nutné dodat, že 14“ a 16“ MacBook Pro můžete napájet skrze Thunderbolt / USB-C, takže to zas taková tragédie není.

První dojmy na 14″ MacBook Pro s M1 Pro

Návrat ke kořenům

Z hlediska konstrukce mi MacBook Pro připomíná jeho o devět starší sourozence, které měly stejné kontury a podobnou konektivitu. Vnímání designu je vždy silně subjektivní záležitostí a mou optikou jde o tradiční počítač od Applu, který poznáte už zdálky. Rozhodně se však nejedná o nejhezčí laptop a už vůbec ne nejlehčí, 14“ varianta totiž váží 1,4 Kg a v batohu tak o něm budete rozhodně vědět.

MacBook Pro
Foto: CeskyMac.cz (autor: Richard Streit)

Velkou radost mi udělala již zmíněná čtečka SD karet, která nepatří mezi nejrychlejší, ale skutečnost, že někam cestuji a nemusím myslet na to, abych nezapomněl nezbytné HUBy, je zkrátka k nezaplacení. Podobné nadšení u mě vzbudila také klávesnice. Jde o starou známou Magic Keyboard, na které je doslova radost psát.

MacBook Pro
Foto: CeskyMac.cz (autor: Richard Streit)

Upřímně si troufám tvrdit, že jde o jednu z nejlepších klávesnic, kterou můžete v notebooku dostat. Menší obavy mám pouze z povrchové úpravy, která nepůsobí kdovíjak odolně. Osobně bych si vsadil na to, že po pár měsících se na ní objeví vyleštěné plošky. Funkčnost to sice nijak neovlivní, ale hezky to vypadat pravděpodobně nebude.

Displejové nebe

Apple displeje vždy uměl a jinak tomu není ani v případě MacBooku Pro. Zobrazovací panel nese označení Liquid Retina XDR. Technicky vzato jde o mini-LED panel s rozlišením 3024 x 1964 pixelů. Zobrazovací vlastnosti jsou jedním slovem vynikající a uspokojí naprostou většinu. Opomenout nelze ani technologii ProMotion, která je zodpovědná za dynamickou úpravu obnovovací frekvence.

MacBook Pro
Foto: CeskyMac.cz (autor: Richard Streit)

Horní limit leží na hranici 120 Hz, díky čemuž veškeré přechody a pohyby na obrazovce působí přirozeně plynulým dojmem. Vypíchnout si zaslouží také maximální svítivost až 1 000 nitů, respektive 1 600 nitů ve špičce, kterých lze dosáhnout například sledováním HDR videa.

Nad volbou procesoru se vyplatí přemýšlet

MacBook Pro můžete mít se dvěma procesory – M1 Pro a M1 Max. V mém případě padla volba na výkonnější M1 Pro s desetijádrovým procesorem, 16jádrovým GPU a 32 GB operační paměti. Pokud patříte mezi uživatele, kteří chtějí jen vyšší výkon, na limity čipsetu jen tak nenarazíte. Jestli ovšem pracujete s videem, složitou grafikou či provádíte jinak výpočetně náročné úkony, dobře si rozmyslete, jestli nebude lepší těch pár tisíc připlatit za výkonnější M1 Max.

MacBook Pro
Foto: CeskyMac.cz (autor: Richard Streit)

Tím nechci tvrdit, že M1 Pro je nějaký louda, ale stačilo abych rozpracoval náročnější projekt v aplikaci Final Cut s několika vrstvami a brzy jsem začal oťukávat strop grafického koprocesoru. Šlo sice o drobná zaškobrtnutí v náhledu, ale osobně bych čekal, že něco takového pozorovat nebudu. Pokud bych si MacBook Pro vybíral znova, byla by to již varianta s M1 Max.

Nesmrtelná výdrž

Po stránce výkonu se žádná revoluce nekoná, nicméně v jedné oblasti mě MacBook Pro doslova šokoval. Jestli jste si mysleli, že váš notebook má skvělou výdrž, je na čase změnit stanovisko. Díky vysoké efektivitě čipsetu a poměrně velkému akumulátorů se 14“ MacBook Pro pyšní naprosto luxusní výdrží, která může směle soupeřit s prehistorickými mobily od dnes již zaniklé Nokie.

MacBook Pro
Foto: CeskyMac.cz (autor: Richard Streit)

Pokud na MacBooku Pro budete pracovat běžným způsobem zahrnující otevřené Safari, poštovní klient a MS Office / iWork, nabíječku budete s nejvyšší pravděpodobností hledat každý druhý den. Mnohem lepší je ovšem to, že pokud mu začnete dávat takříkajíc za uši, nic moc se na tom nezmění. 

Víc se dozvíš ve videu

Tentokrát jsem se rozhodl, že první dojmy na nový MacBook Pro pojmu formou videa. Pokud se tedy chcete dozvědět více o tom, jak na mě nejnovější počítač z dílny Applu zapůsobil, v čem vidím jeho největší benefity a co mě naopak zklamalo, podívejte se na přiložené video publikované na mém YT kanálu GizLife. A samozřejmě pokud si nechcete nechat ujít také „plnotučnou“ recenzi a další videa ze světa Apple, gadgetů a technologií, nezapomeňte se přihlásit k odběru.

Richard Streit

Pisálek, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří cestování, rodina, elektronická hudba, příroda a moderní technologie.

Doporučené články

10 Komentáře

 1. MagSafe byla a je jedna z nejlepších věcí na macbook pro.
  Nesmrtelná výdrž – no nevím, trochu přehnané tvrzení.

  1. Souhlasím, že MagSafe byla skvělá vychytávka, ovšem v současné době už trochu ztrácí smysl. Když pominu silné magnety, které se jen tak nepustí, tak s ohledem na skutečnost, že většina produktů se napájí přes USB-C, přidání dalšího napájecího rozhraní mi přijde zbytečné.
   Za poslední rok mi rukama prošlo poměrně dost špičkových notebooků (většina měla graf. karty RTX 3xxx) ve zhruba stejné cenové relaci jako MacBook Pro a drtivá většina z nich vydržela běžet na baterii zlomek doby, co MacBook; v tomto kontextu mi to jako přehnané tvrzení nepřišlo. 🙂

   1. Já si stávající 13 palcový MBP nekoupil jen kvůli chybějícímu MagSafe nabíjení a čekal u starého MBP 2015, až to zase vrátí zpět. Už je to připojení “poslepu” stejně jako u telefonu, kdy to magnety docvaknou je k nezaplacení.

 2. Dobra recenze,diky. Mam otazku trochu mimo. Co je to prosim za wallpaper? Vypada zajimave, ale nikde se mi nedari dohledat.

 3. Zdravím, docela by mě zajímala “specifická” náročnost projektu ve Final Cutu, která oťukává strop grafického procesoru. Takže jsem velmi zvědav na podrobnější recenzi, co se týče střihu videa na MacBůčku novým 🙂

  1. Také zdravím, 🙂
   zmiňovaný projekt se skládal s cca šedesáti 4K klipů (100Mbit záznam) v několika vrstvách. Na to stačilo “navěsit” pár motion efektů, vyskakovaček a při realtime náhledu jela GPU jednotka téměř na maximum (alespoň podle toho, co ukazoval Monitor aktivity). V praxi se to projevilo mírnými “záškuby” náhledu, ale nic dramatického, co by kazilo workflow. 🙂 Ve FCP ovšem používám i pár pluginů, které stále nemají nativní podporu pro Apple Silicon a běží tedy přes Rossetu, takže je dost možné, vytížení hardwaru mají na svědomí právě oni…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button