Novinky

Průmysloví roboti už nebudou ubližovat lidem. Pomohou speciální airbagy

V továrnách po celém světě dochází k masivnímu nasazování robotů, kteří pracují po boku svých lidských kolegů. Smíšené skupiny lidí a strojů ovšem přináší nárůst rizik spojených s úrazy či zraněním. Pokud se robot z jakéhokoli důvodu rozbije, může snadno dojít k neštěstí, které se ponese v duchu polámaných kostí či tržných ran. Němečtí vědci technologického centra DLR Robotics se rozhodli podobným nehodám předejít a představili vlastní bezpečnostní řešení – robotické airbagy. Inženýři s touto myšlenkou operují již delší dobu, ovšem teprve před týdnem publikovali první video, v němž prezentují stěžejní prvky celé technologie.

Airbag obklopuje manipulační nástroj robotické paže, čímž zakrývá ostré hrany, které mohou pro člověka znamenat potenciální riziko. K nafouknutí airbagu dochází pouze v momentě, kdy je rameno v pohybu. Při práci zůstává ve vyfouknutém stavu, aby nepřekáželo během pracovních úkonů. Celý proces přitom zabere méně než vteřinu a nehrozí tedy jakékoli zdržení výrobních procesů. Součástí modulu jsou tlakové senzory, které dokážou systém upozornit na sebemenší kolizi. Publikované video zachycuje jednoho z inženýrů, který se rozhodl účinnost airbagu vyzkoušet tím nejjednodušším způsobem, na své vlastní hlavě.

Airbagy pro roboty jsou jedním z možných řešení, jak výrazným způsobem zlepšit bezpečnost na místech, kde vedle sebe pracují lidé a stroje. V současné době jsou roboti vybaveny kamerami a rameny s omezenou hybností, které při detekci zvýšeného odporu provedou okamžitou odstávku.

Richard Streit

Pisálek, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří cestování, rodina, elektronická hudba, příroda a moderní technologie.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button