Novinky

Prohlížeč Chrome bude brzy mnohem rychlejší, Google mu nadělil nový algoritmus

Vývojový tým Googlu stojící za webovým prohlížeče Chrome oznámil přechod na nový kompresní algoritmus s označením Brotli, který nahradí dosavadní Zopfli. Změna přinese řadu vylepšení v čele pokročilejší kompresí. Tuto novinku jako první oznámil vývojář Ilya Grigorik na sociální síti Google+, kde zároveň prozradil konkrétní data. Nový algoritmus se chlubí 20-26% lepším kompresním poměrem, což v praxi bude znamenat rychlejší načítáním webových stránek. V porovnání se Zopfli dokáže nový formát zmenšit obsah v HTML o 25 %, CSS o 20 % a JavaScript o 17 %.

google_chrome

Brotli staví na kombinaci Huffmanova kódování a algoritmu LZ77, díky čemuž je zajištěna bezeztrátová komprimace dat. Kromě rychlejšího surfování se můžeme těšit na nižší energetickou náročnost. S implementací nové technologie se počítá v další stabilní verzi Chromu, na kterou bychom neměli čekat příliš dlouho. Je to další známka toho, že Google si klade za cíl, aby proces čekání na načtení internetové stránky byl co nejkratší.

Komprese dat je proces, jehož cílem je zmenšit jejich původní objem při udržení informací v nezměněné podobě. Kompresní algoritmy vyhledají nadbytečné informace, které následné odstraní. Díky tomu zabírají méně místa a jejich přenos napříč internetovou sítí je mnohem rychlejší.

Zdroj

Richard Streit

Pisálek, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří cestování, rodina, elektronická hudba, příroda a moderní technologie.

Doporučené články

2 Komentáře

  1. Rychlost mě až tak nezajímá jako to že když spustím chrome tak baterka řve a úpí …. stále pro OS X neodladěné a spíše za trest jen díky flashi to trpím …

  2. to Daniel: Přesně tak, Chrome je neskutečnej žrout baterky. Pokud mám otevřene více jak 10 tabů, tak navíc dost nešetrně zachází s RAM. Safari je podle mě o dost lepší

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button