Novinky

Prognózy Applu byly příliš optimistické. Nové iPhony netáhnou tolik, jak se očekávalo

Apple letos uvedl trojici nových smartphonů (iPhone Xs, iPhone Xs Max a iPhone Xr), které se okamžitě zařadily mezi ty nejlepší zařízení letošního roku. Přes veškerou snahu a špičkové parametry to ovšem vypadá, že o ně není takový zájem. Alespoň tak to vyplývá z posledních zpráv, které ohlašují snížení produkce.

S touto informací jako první přišla redakce The Wall Street Journal, podle jejíž zdroje se škrty nejvíce dotkly modelu iPhone Xr. Apple požádal své dodavatele, aby snížili výrobní plán o jednu třetinu z přibližně 70 milionů kusů. To v praxi představuje úbytek ve výši 23,3 smartphonů.

Apple musí bojovat s čínskou konkurencí

Stejný zdroj o pár dní později prohlásil, že kalifornský výrobce opětovně kontaktoval dodavatele s dalším požadavkem na snížení výroby iPhonu Xr. Údajně za tím stojí boj s konkurencí z řad čínských výrobců, kteří začali vyrábět velmi kvalitní smartphony. Namátkou lze zmínit Huawei, jehož nejnovější modely nabízí špičkovou výbavu. Řada uživatelů slyší také na cenu, která je u top Androidů o několik tisíc nižší než v případě nejnovějších iPhonů.

Pokud budeme vycházet z toho, že celá zpráva staví na reálných základech, bude zajímavé sledovat, jak se k tomu Apple nakonec postaví. Kalifornský výrobce evidentně špatně odhadl poptávku po iPhonech, čímž postavil své partnery do nepříliš šťastné pozice. Je také velice pravděpodobné, že iPhone zkrátka dosáhl svého stropu. Další růst už bude z pohledu prodejů velice problematický. Cílová skupina uživatelů jablečných smartphonů je totiž úzce vyprofilovaná. Jde převážně o lidi, kteří buď dokážou ocenit kvality iOS platformy, nebo jim není líto zaplatit za nový telefon více než je zvykem.

Recenze Apple iPhone XR: téměř dokonalý kompromis

Z celkového počtu prodaných zařízení to jsou smartphony, které spadají do střední či nižší střední třídy. Zde Apple žádného zástupce nemá a ani nic nenasvědčuje tomu, že by chtěl do těchto vod vůbec vstoupit.

iPhone XR

Dle mého názoru si Apple velmi dobře uvědomuje, že iPhone má svá nejlepší léta již za sebou. Jeho další vývoj bude sice dál pokračovat, nicméně již nyní je patrné, že v Cupertinu začínají pracovat na nových finančních pilířích. Jedním z nich jsou služby, u nichž se očekává v následujících letech strmý růst. Další pojistkou se dozajista stane nová produktová řada, která bude úzce spjata s technologií rozšířené reality.

Richard Streit

Pisálek, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří cestování, rodina, elektronická hudba, příroda a moderní technologie.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button