AktualityNovinky

Prodeje stolních počítačů upadají, nad hladinou se drží pouze Apple

Hned dvě firmy zabývající se počítačovým trhem v těchto dnech zveřejnily svou analýzu prodejnosti stolních počítačů za třetí čtvrtletí letošního roku. Ačkoliv se data úplně neshodují, trend je jasný. Segment stolních počítačů v době ultrabooků a tabletů trpí. Jako první se podívejme na prodejní výsledky, které ukázala společnost IDC. Podle její tabulky zaznamenal Mac od Applu propad prodejů o 3,4 procenta. Jedná se tak o nejhorší výsledek za poslední dva roky. I tak se ale Apple umístil na čtvrtém místě v žebříčku výrobců. Ostatní společnosti si však nestojí a mnoho lépe, spíše naopak. Prodeje klesly všem hlavním producentům. Například pátému Aceru se prodeje propadly o obrovských 25 procent. V propadem bojuje také první Lenovo, které si odečetlo téměř 5%.

idc

Jen o málo optimističtější data zveřejnila konkurenční agentura Gartner. Podle jejich údajů naopak prodeje počítačů Mac o 1,5 procenta vzrostly. Jinak se ale čísla mnoho neliší. I zde se totiž jedná o nejslabší prodeje od roku 2013. Pořadí taktéž zůstává stejné. S výjimkou nepatrného růstu v případě Dellu zde také všechny ostatní sledované společnosti klesly. Oba výzkumy se však s drobnou odchylkou shodují ve velikosti celkového trhu stolních počítačů. Ve třetím čtvrtletí prodalo zhruba 70 milionů počítačů. I to však ale znamená pokles o 7-10%.

gartner

Zdroj

 

Michal Benatzky

Vystudovaný novinář, který uvízl ve sféře marketingu. Kromě toho i hrdý redaktor ceskymac.cz. Nejraději píše o technologiích, chytrých vychytávkách a občas i o ekonomice a kryptoměnách. V létě kolo, v zimě lyže.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button