Novinky

Prodej smartphonů loni vůbec poprvé klesl. Apple je těsně za Samsungem

Vypadá to, že prodeje smartphonů dosáhly svého vrcholu. Poslední kvartál roku 2017 se totiž stal vůbec prvním, kdy prodejní čísla chytrých telefonů nepřekonaly předchozí rok. Králem tohoto odvětví zůstává Samsung, jehož široká nabídka desítek nejrůznějších modelů smartphonů mu přinesla tržní podíl 18,2 procenta, čímž si jihokorejský gigant o čtyři desetiny polepšil. Prodal ale o dva miliony telefonů méně.  

Druhé místo se svou o poznání skromnější nabídkou obsadil Apple, jehož tržní podíl dosahuje 17,9 procent a s rozdílem jedné desetiny je totožný jako v poslední čtvrtletí roku 2016. Také u něj prodeje poklesly. Zatímco čtvrtý kvartál loňského roku uzavřel Apple se 73 miliony prodaných telefonů, o rok dříve to bylo 77 milionů. Pomyslný bronz pak s větším náskokem na oba lídry obsadil čínský Huawei. První pětku uzavírají další čínští výrobci Xiaomi a OPPO.  

Zarážející je ovšem fakt, že smartphonů se v uplynulém čtvrtletí neprodalo tolik, jako ve stejném období loňského roku. Konkrétně se jedná o pokles o 25 milionů kusů telefonů, což v celkové sumě představuje propad okolo pěti procent. Přesto se po celém světě prodalo za poslední tři měsíce 407 milionů smartphonů.  Jednou z hlavních příčin může být fakt, že úroveň dnešních chytrých telefonů dosáhla tak vysoko, že už ji jejich výrobci zkrátka nemají kde posunout. Vylepšení jednotlivých modelových řad se tak často nesou jen ve znamení drobného výkononstního vylepšení, což uživatele k obměně příliš nemotivuje.  

Zdroj

Michal Benatzky

Vystudovaný novinář, který uvízl ve sféře marketingu. Kromě toho i hrdý redaktor ceskymac.cz. Nejraději píše o technologiích, chytrých vychytávkách a občas i o ekonomice a kryptoměnách. V létě kolo, v zimě lyže.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button