Novinky
Trendy

Proč se lékaři bojí chytrých hodinek Apple Watch Series 4 a jejich funkce pro měření EKG?

Mít na dosah více dat nemusí být pokaždé ku prospěchu věci

Apple Watch Series 4 jsou vybaveny pokročilou technologií pro sledování srdce, která se nazývá elektrokardiogram (EKG). Díky tomu vás mohou hodinky například včas upozornit, že není s vaším srdcem něco v pořádku. Pokud jste již někdy podstoupili vyšetření EKG na specializovaném pracovišti, jistě vám neuniklo, že nemocniční verze přístroje je mnohem sofistikovanější.

Pro mnohé je proto záhadou, jak se Applu podařilo vměstnat obdobu podobně složitého přístroje do tak titěrného prostoru, jaký nabízí chytré hodinky. Měření EKG na Apple Watch Series 4 probíhá za pomoci senzorů na spodní straně a digitální korunky, která v sobě integruje další snímač.

Aby mohla být funkce dostupná veřejnosti, Apple musel splnit řadu požadavků včetně vypracování klinických studií. Na základě toho Apple Watch Series 4 obdržely na území Spojených států status zdravotnického zařízení. V Evropě měření EKG zatím zpřístupněné není, jelikož zde operuje jiná zdravotnická autorita a Apple tak musí celý schvalovací proces absolvovat od začátku.

Lékaři z EKG na Apple Watch velkou radost nemají

Američtí majitelé Apple Watch Series 4 si sice mohou EKG již měřit, ale tamní doktoři z toho příliš velkou radost nemají. Vede je k tomu přesvědčení, že uživatelé mohou na základě získaných dat snadno zpanikařit. Problematika měření EKG je totiž natolik komplikovaná, že existuje vysoká šance chybných výsledků. Na jejich základě se lidé zbytečně rozhodnou vzít ordinace útokem, což v krajním případě může vést k zatížení personálu, který by v ten moment mohl ošetřovat jiné pacienty.

Na toto konto se redakce webu TheVerge rozhodla oslovit odborné lékaře, kteří se specializují na srdeční choroby. Jejich stanovisko je takové, že Apple Watch Series 4 jsou velmi zajímavým sportovním doplňkem, ale jejich údaje z měření EKG je třeba brát se značnou rezervou.

Štítky

Richard Streit

Pisálek, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří cestování, elektronická hudba, příroda a moderní vědy.

Jeden komentář

  1. Kdo zažil měření EKG u doktora ,tak je mu jasné,že nějaké hodinky s pidi senzorem nemůžou správně a kvalitně změžit EGK. Je to jen nákupní tahák .

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Close
Close