Tipy a triky

Jak a proč používat na iPhonu VPN připojení

Ochrana soukromí na internetu se stává stále diskutovanějším tématem. Doba, kdy byla internetová síť bezpečná a neprozrazovala nic o svých uživatelů, je nenávratně pryč. Pokud pomineme trackování za účelem marketingového zpracování, mezi největší hrozby patří neoprávněné špehování a útoky hackerů. S rozmachem mobilních zařízení se rizika přenesla také na chytré telefony, které v mnoha případech používáme jako primární nástroj pro bankovní operace a komunikaci. Pokud chcete udržet svá data v soukromí a eliminovat veškeré hrozby, nejideálnějším řešením je používat VPN připojení.

Opera_VPN_iOS

Jak na iPhonu používat VPN připojení

Jako první budete muset stáhnout některou nástroj umožňující přístup k VPN. V App Store lze nalézt celou řadu takových aplikací, přičemž nám se nejvíce osvědčila Opera Free VPN, která je zdarma a nabízí zcela dostačující funkce pro běžnou anonymizaci.

[appbox appstore 1080756781]

Jakmile budete mít aplikaci staženou, stačí ji spustit a zapnout VPN klienta. Aktivní VPN je indikováno ikonou v horní liště, kde se nachází stavové informace o připojení k bezdrátovým sítím.

vpn_ikona

VPN lze aktivovat také z nabídky Nastavení -> Obecné -> VPN

Proč používat VPN připojení?

Důvodů může být celá řada, nicméně tím nejklíčovějším je ochrana soukromí a bezpečné připojení na veřejných Wi-Fi sítích, které většinou postrádají jakékoli šifrování. VPN lze také využít pro přístup k blokovaným službám a webovým stránkám, jejichž dostupnost je omezena pouze na vybrané regiony či blokována. Tuto funkci například využijete v momentě, kdy jste v zahraničí a chcete sledovat vysílání českých televizních stanic.

Richard Streit

Pisálek, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří cestování, rodina, elektronická hudba, příroda a moderní technologie.

Doporučené články

5 Komentáře

 1. Jen drobnost – chápu dobře že tato App je jen prostředník a po jeho spuštění mohu používat běžně Safari či Messengery či bankovní App a vše jde přes VPN ?
  A ještě dotaz má to vliv na rychlost či velikost přenesených dat ?

  1. Dobrý den,
   v aplikaci stačí pouze zapnout VPN a následně používat Safari. Ano, vše jde používat zcela běžným způsobem. Právě pro přístup k bankovnictví na veřejných WiFi dává VPN velký smysl. Na rychlost či objem přenesených dat to nemá žádný vliv.

 2. Dobrý den

  Používám VPN od Oery, nicméně mi nesouhlasí jedna drobnost. Když mám VPN zaplé, tak třeba ČT4 Sport mi nepřehraje hokej, protože prej pro mou zemi nejsou práva…jakmile VPN vypnu, jde to přehrát v pořádku.

  1. Dobrý den,
   VPN od Opery totiž nenabízí náš region. Pokud chcete sledovat vysílání ČT 4 ze zahraniční, musíte mít jiného klienta nabízejícího CZ region.

 3. Má význam používať súkromnú VPN? Pripojím sa napr. vo vlaku na verejnú Wi-Fi a zapnem si VPN domov na router a browsujem cez ňu, čiže dáta už tečú šifrovane, správne to chápem?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button