Novinky

Proč by se měl Apple více angažovat ve výzkumu robotiky?

V letošním roce se objevilo několik spekulací, podle nichž Apple pracuje na vlastním automobilu s autonomními vlastnostmi. Tyto zvěsti byly podpořeny několika zdroji, které se odkazují na návštěvu Tima Cooka v mnichovské automobilce BMW či pronájmy uzavřených oblastí se silniční infrastrukturou. Vzhledem k tomu, že záběr Applu přesahuje do řady technologických odvětví s miliony oddaných zákazníků, je velice pravděpodobné, že dříve či později začne vyvíjet roboty. S touto zajímavou myšlenkou vyrukoval John Martellaro ze serveru ThaMacObserver.

3043726-poster-p-2-ex-machina-tinder-ad

Vývojem robotických pomocníků se zabývá nespočet výzkumníků po celém světě. S železnou pravidelností slýcháme o průlomech v robotice, umělé inteligenci či strojovém učení. A přestože se v našich domácnostech neprohání humanoidní stroje, jisté náznaky se objevují již nyní. Na trhu je celá řada automatických vysavačů a dalších spotřebičů, které nám mají ulehčit rutinní práce. Díky integraci pokročilých algoritmů a armádám senzorů se schopnosti těchto robotů neustále posunují vpřed a je otázkou času, kdy dosáhnou úrovně osobního sluhy. Pochopitelně se bavíme o horizontu několika desítek let, nicméně trendy v tomto segmentu jsou zcela jasné. Cílem je vytvořit Androida, který se kompletně postará o domácnost a ve chvilkách „osobního” volna vyvenčí vašeho domácího mazlíčka.

Apple-robots-537x336

Pokud se dění v technologickém světě výrazně nezmění, Apple bude mít nejvyšší šance na sestrojení referenčního robota. Ačkoliv je kalifornskému výrobci vytýkáno, že nepřichází s tolika inovacemi, jak by si uživatelé přáli, již několikrát ukázal, že jedině on má sílu, která dokáže změnit trh. Stačí vzpomenout na první iPod, iPhone a iPad. Všechny tyto produkty změnily zažité standardy nebo dokonce vytvořily nové segmenty.

Někdo může oponovat, že lze již nyní narazit například na roboty zastávající pozice recepční a montérů. Bohužel ani v jednom případě se nejedná o projekty s ucelenou vizí. Stejně jako vývoj vlastního automobilu bude projektování robota nesmírně namáhavou a nákladnou záležitostí vyžadující řadu specializovaných týmů plných odborníků na robotiku. Pokud však Apple neztratí nic ze svých zásad a filozofie, máme se rozhodně na co těšit.

Richard Streit

Pisálek, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří cestování, rodina, elektronická hudba, příroda a moderní technologie.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button