Předinstalované Apple aplikace by mohly být zablokovány antimonopolními úřady
V poslední době se na Apple snáší čím dál více kritiky ohledně monopolního chování, a proto udělala tato společnost ve svých systémech několik změn, které pomáhají většímu proniknutí konkurence do Apple zařízení. Antimonopolní úřadům však tyto změny nestačí. Podali proto další návrh, který by Applu znemožnil na iPhony předinstalovat základní aplikace, mezi něž patří například Safari, Mapy či Apple Music. Namísto toho by se vždy při instalaci systému mělo zobrazit několik nabídek, ve kterých si uživatel sám vybere, jaké konkrétní aplikace by chtěl do svého zařízení instalovat.
Předinstalování aplikací dává však smysl, jak pro Apple, tak i pro uživatele. Nativní software je totiž nejlépe optimalizovaný právě na jablečná zařízení a navíc velice dobře chrání i soukromí uživatelů. Pro zákazníky, kteří nechtějí řešit, jaký mají webový prohlížeč či aplikaci na přehrávání hudby, je tedy již od výroby k dispozici ten nejvhodnější software právě pro jejich iPhone. Zároveň pokud jste trochu náročnější uživatel a chcete používat pro tyto účely jinou aplikaci, tak samozřejmě můžete. Apple tedy nijak zvlášť neomezuje konkurenci a nebrání používání řešení třetích stran.
Ačkoliv jde zatím pouze o návrh, který musí ještě projít Senátem, tak v případě jeho zavedení se očekává reakce ze strany Applu. Ten by mohl adopci tohoto nařízení znepříjemnit vyskakujícími hláškami při zvolení jiné než nativní aplikace. Pokud byste tedy například vybrali Spotify namísto Apple Music, systém by mohl napsat upozornění ve smyslu: „Chystáte se vybrat aplikaci poskytovanou vývojářem třetí strany a Apple není zodpovědný za soukromí nebo bezpečnost dat poskytnutých tomuto vývojáři.“ Ačkoliv je tedy tato zpráva naprosto pravdivá, tak spoustu běžných uživatelů zaručeně vyděsí.
A jaký máte na tuto situaci názor vy? Jste na spíše na straně antimonopolních úřadů nebo Applu? Dejte nám vědět v diskuzi.