Novinky

Požár katedrály Notre-Dame zasáhl i Tima Cooka: Apple udělá vše pro obnovu pařížského dědictví

Asi těžko bychom v těchto dnech hledali člověka, který by neslyšel o požáru, jež v pondělí večer zachvátil Pařížskou katedrálu Notre-Dame. Oheň se hasičům podařilo uhasit až po přibližně 15 hodinách, během kterých byl zcela zničen krov z dubových trámů, jehož výstavba sahala až do 13. století. Jak moc je zničená například socha madony, sousoší piety na hlavním oltáři nebo zvony, zůstává zatím záhadou. Podle francouzských médií se ale podařilo zachránit nejdůležitější vitráže, většinu uměleckých předmětů a obě čelní věže, které jsou symbolem Pařížské katedrály.

Požár zničil především krov z dubových trámů ze 13. století

Pondělní požár vyvolal obrovskou vlnu solidarity a už teď přislíbilo několik nejbohatších lidí světa a společností finanční pomoc na obnovu katedrály. Pozadu nezůstal ani Apple, respektive sám CEO (Chief executive officer) Tim Cook, který pomocí Twitteru vyjádřil podporu všem Francouzům a katolíkům po celém světě, pro které je Notre-Dame symbolem naděje. Zároveň dodal, že Apple udělá všechno pro to, aby pomohl obnovit takto vzácné dědictví pro budoucí generace. O přesné finanční částce se ale Cook nezmínil.

Přes veškerou finanční pomoc ale odborníci očekávají, že oprava katedrály zabere několik desítek let a už teď je jisté, že některé dobové artefakty se zkrátka zachránit nepodaří.

Zdroj
9to5Mac
Štítky

David Pravda

Blázen do veškeré mobilní techniky, fanoušek Applu, deskových her a dobrého fotbalu. Rád se věnuje urbex fotografii a geocachingu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Close
Close