Novinky

Používáte starší iPhone nebo Mac? Apple vám možná omezí i základní funkce a služby

U Applu je dobrým zvykem, že i několik let stará zařízení mají podporu nejnovějších verzí operačních systémů. Zároveň i po ukončení této podpory zařízení se staršími verzemi iOS a macOS nadále fungují plnohodnotně i přesto, že již nedostanou nové funkce. To by se však do budoucna mohlo změnit, a to už od května letošního roku.

Nejnovější úniky Stelly Fudge naznačují, že Apple plánuje omezit základní online služby jako iMessage a FaceTime na zařízeních se systémy iOS 11, macOS High Sierra, watchOS 4 a tvOS 11. Teorii podporuje i samotný Apple. Ten vydal minulý měsíc v rámci své podpory článek, kde uvádí, že ve starších verzích operačních systémů již nebudou dostupné služby jako AppStore, Siri nebo například Mapy. Výjimkou by měl být iCloud, který nadále bude funkční na všech zařízeních bez ohledu na stáří hardwaru a operačního systému. Důvody těchto kroků zatím nejsou jasné. Jelikož však k takto razantnímu omezení přistoupí Apple vůbec poprvé v historii, dají se očekávat velké změny a zásadní aktualizace těchto systémových aplikací.

foto: Bruno Nascimento | Unsplash

Pokud tyto změny opravdu přijdou, neměly by se dotknout většího množství uživatelů, jelikož ze statistik Applu vyplývá, že pouze 8 % všech produktů s iOS využívá starší verzi, než je iOS 15. Je také nepravděpodobné, že by v roce 2023 existovala větší skupina lidí se stařičkými iPhony 3G, 3GS nebo 4. Přesto by mělo dle úniku dojít k zaslání upozornění těchto zákazníků na nutnost aktualizace OS.

Patříte mezi uživatele, vlastnící některé z těchto starších zařízení? Znáte někoho ve svém okolí, koho by se tato změna mohla dotknout?

Adam Halamka

Rád používá Apple produkty, ale zajímá se i o technologie a gadgety obecně, jeho největší vášní jsou sluchátka všech kategorií a Star Wars, miluje psy, zbožňuje cestování po celém světě, dokáže ocenit kvalitní hudbu, kterou následně prezentuje v klubech jako dj.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button