Novinky

Podívejte se, jak gigantický průmyslový dron odstraňuje námrazu z větrné elektrárny

Segment s drony a dalšími bezpilotními stroji (UAV) se těší stále větší oblibě. Kromě běžně dostupných modelů se doslova roztrhl pytel s průmyslovými drony s nejrůznějším druhem použití. S poměrně netradiční aplikací přišla lotyšská firma Aerones, který se specializuje na výrobu těžkých UAV. Jejich aktuálně nejvýkonnější dron pohání 36 rotorů, s jejichž pomocí dokáže uzvednout až 100 kilogramů.

Možností, jak podobně obří dron využít v praxi existuje celá řada. Aerones se rozhodla publikovat demonstrační video, v němž stroj pomáhá při odstraňování námrazy z listů větrné elektrárny. Z klipu je mimo jiné vidět, že dron nepoužívá žádné akumulátory. Napájení totiž obstarává generátor s nímž je spojen přívodním kabelem. To má výhodu v tom, že stroj může operovat ve vzduchu libovolně dlouho. Součástí pupeční šňůry je také hadice přivádějící vodu k manuálně ovládané trysce, která slouží pro odstranění námrazy lopatkách větrné turbíny.

V Aerones se přitom nesoustředí pouze na jeden typ využití. Stejný stroj dokáže posloužit například hasičům při krocení požárů, nebo při záchraně osob na těžko dostupných místech. Do budoucna se počítá s dalším vylepšením, které přinese například autonomní funkce. Pokud se tento typ UAV osvědčí v praxi, existuje vysoká šance, že s podobnými drony se budeme setkávat stále častěji.

Richard Streit

Pisálek, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří cestování, rodina, elektronická hudba, příroda a moderní technologie.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button