Novinky

Podívejte se na unikátní 3D sken mozku mušky složený z 21 milionů fotografií

Pokud jste si někdy kladli otázku, jaký mozek má moucha, tak nejste sami. Tutéž otázku si položili i vědci z Howard Huges Medical Institute. S prozatímními odpověďmi nebyli příliš spokojeni a tak se rozhodli celou problematiku sami prozkoumat. A že to nebylo vůbec snadné. Octomilka, často též nazývaná jako muška, je většinou 2-4 milimetry velká a skenovat její mozek aktuálně dostupnými technologiemi bylo takřka nemožné.

https://www.youtube.com/watch?time_continue=78&v=-s8QUpx_Zo4

Pořízení snímku si vyžádalo unikátní postupy

Tým z Marylandu tak musel oslovit celou řadu dalších odborníků. Ti jim pomáhali s vývojem speciálního softwaru i vysokorychlostních kamer, které dokáží zachytit a rychle zpracovat tisíce snímků mozkové tkáně takové mušky. Díky dvěma elektronovým mikroskopům (TEMCA2) tak mohli vědci z Howard Huges Medical Institute poprvé podrobně nahlédnout na miniaturní mozek ve 3D. Ten však kvůli jeho velikosti museli ještě rozdělit na více než 7000 částí. Podle vedoucího celého projektu, Daviho Bocka, by se celý proces dal přirovnat ke zkoumání noční oblohy pomocí stébla slámy –  abyste dokázali poskládat výsledný obraz, musíte stéblo postupně posouvat a přitom nevynechat ani jedinou hvězdu.“

Mozek octomilky složený z 21 milionů fotografií ukazuje veškerá synaptická spojení

Celkový snímek, který zachycuje veškerá synaptická spojení, je složen z 21 milionů fotografií a vědcům se tak naskýtá unikátní pohled na komplexnost celého mozku octomilky. Davi Bock se svým týmem by si zasloužil poděkování i za sdílení veškerých dat s více než 20 univerzitami z celého světa, jejichž laboranti teď přicházejí na nové teorie funkčnosti jednotlivých synapsí v takto malém mozku.

Tesla začala budovat největší virtuální elektrárnu na světě

David Pravda

Blázen do veškeré mobilní techniky, fanoušek Applu, deskových her a dobrého fotbalu. Rád se věnuje urbex fotografii a geocachingu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button