Recenze

Recenze Peak Design Leash: do detailu propracovaný popruh pro fotoaparáty a kamery

Jsou situace, kdy doslova zírám, jak lze zdánlivě obyčejné věci vylepšit a udělat z nich naprosto perfektní produkt. Tentokrát nemám na mysli žádný gadget a ani příslušenství k iPhonu či Macu. Jde totiž o něco mnohem prostšího – popruh k fotoaparátu Peak Design Leash.

Abych byl upřímný, tato recenze nebyla vůbec v plánu a k jejímu napsání mě přiměly až moje osobní zkušenosti. Před pár týdny jsem řešil výběr nového fotoaparátu, což mě nakonec zavedlo k zásadnímu rozhodnutí. Po několika letech jsem vystoupil z ekosystému Canonu a přesedlal na „bezzrcátko“ od Sony.

Nerad bych rozebíral, co mě k tomu přivedlo (možná v jiném článku), ale v podstatě se to dá shrnout tak, že Sony aktuálně nabízí mnohem kvalitnější záznam videa, který pro mě byl klíčovým parametrem. S přechodem na nový systém jsem se rozhodl také pro kompletní obměnu příslušenství počínaje paměťovou kartou a popruhem konče.

Peak Design Leash: promakaný do posledního detailu

Možná si nyní říkáte, proč zbytečně utrácet za popruh, když ho výrobci přidávají ke každému fotoaparátu. To je sice pravda, ovšem pokud častěji natáčíte než fotíte, popruh je spíše ku škodě než užitku. Když jsem proto narazil na Peak Design a jejich do detailu propracované popruhy s rychloupínacím systémem, nebylo co řešit.

Unikátním prvkem všech popruhů Peak Design je systém kotviček Anchor Link. V případě Peak Design Leash dostanete v balení rovnou čtyři kotvičky, nezbytný popruh a kovový adaptér se stativovým závitem. K němu mám však menší výtku, respektive jeho upevňování k fotoaparátu. 

To je řešené inbusovým klíčem (dostanete ho v balení), který ne vždy musíte mít při sobě. Daleko radši bych zde totiž viděl klasickou drážku, kterou snadno otočíte pomocí obyčejné mincí. Příjemným bonusem je textilní sáček, kam můžete Leash v době nepoužívání pohodlně složit a schovat ho do brašny s ostatní výbavou.

Maximálně intuitivní a nečekaně návykové

Celé kouzlo Peak Design Leash spočívá v tom, že můžete během okamžiku odepnout váš fotoaparát z popruhu a posadit ho například na stativ či gimbal. Možná to zní fádně, nicméně praxi jde o naprosto geniální vychytávku, kterou ocení každý kameraman či fotograf.

Na první pohled to možná nevypadá, ale nosnost kotviček je 90 Kg, zkosené hrany pak pomáhají se zacvaknutím popruhu jednou rukou

Pak je tu ještě samotný popruh, který je vypiplaný do poslední nitky. Výrobce uvádí, že věnoval pozornost novému úpletu, který je hladší a pevnější. Jelikož nemám zkušenost s předchozími verzemi, nemůžu v tomto směru srovnávat. Faktem však zůstává, že popruh je z velmi příjemného materiálu, který se nekroutí a nezadrhává o oděv.

Zmínit si zaslouží především kovové přezky s jednoduchým a bezchybně funkčním systémem nastavování délky v rozmezí  od 83 cm do 145 centimetrů. V praxi stačí vzít prstem za oko a zatáhnout nahoru nebo dolů, čímž bleskově upravíte délku podle aktuální potřeby. Naprosto intuitivní a především dokonale funkční řešení. Za tohle rozhodně palec nahoru.

Popruhem to pouze začíná

Peak Desing Leash je dostupný ve dvou barevných variantách – Black a Ash. Já jsem nakonec sáhl po světle šedé, u níž mě oslovil kontrast s nubukovými doplňky. Ta největší paráda ovšem přichází ve chvíli, kdy vlastníte vícero produktů s logem Peak Design. V nabídce této značky totiž naleznete nejen popruhy, ale také batohy, držáky, brašny a cestovní zavazadla. Většina portfolia tak nabízí vzájemnou kompatibilitu, což ještě více podtrhuje radost a komfort při jejich používání.

Peak Design nabízí několik typů popruhů, které od sebe odlišuje jejich tloušťka. Ať už tedy vlastníte lehkou bezrcadlovku či macatý Full-Frame, nebudete mít problém s výběrem. Někoho může zarazit poněkud vyšší cena, ovšem s ohledem na hodnotu fotoaparátu a objektivů jde o relativně zanedbatelnou částku. Zároveň si troufám tvrdit, že investice nebudete ani v nejmenším litovat. Peak Design Leash je do detailu propracovaný produkt, který udělá radost a především dobrou službu každému fotografovi.

Peak Design Leash

8.1

Zpracování

9.0/10

Design

8.0/10

Uživatelský zážitek

9.0/10

Cena

6.5/10

Plusy

  • praktický systém kotviček
  • kvalitní materiály
  • náhradní kotvičky a pytlík v balení
  • design
  • kompatibilita s ostatními produkty Peak Design

Mínusy

  • adaptér na inbus
  • cena by mohla být o něco nižší
Štítky

Richard Streit

Pisálek, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří cestování, elektronická hudba, příroda a moderní vědy.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Close