Novinky

Partě inženýrů se podařilo najít způsob, jak u Maců s M1 čipsetem vyměnit RAM a SSD

Tohle doma rozhodně nezkoušejte!

Nové Macy s čipsetem M1 sklízí z hlediska výkonu jedno ocenění za druhým. V podstatě jedinou kritikou tak zůstává nulová šance na výměnu operační paměti a integrovaného úložiště. Obě komponenty jsou totiž natvrdo připájené k základní desce, respektive tvoří jeden celek s procesorem a dalšími součástkami. To ovšem neodradilo partu čínských inženýrů, kterým se podařilo nalézt způsob, jak SSD a RAM v počítačích s M1 čipsetem vyměnit.

Ještě před pár lety bylo u některých Maců možné si relativně snadno vyměnit operační paměť i úložiště za jiné s vyšší kapacitou. V průběhu let se ovšem tato možnost začala vytrácet. Pro Apple je totiž výhodnější prodat svým zákazníkům počítač s jasně danou konfigurací, která když přestane stačit, donutí uživatele zakoupit nové zařízení.

Zdroj: chongdiantou.com

Doma to rozhodně nezkoušejte

Několik čínských inženýrů však přišlo na způsob, jak komponenty vyměnit. Pod tímto objevem je podepsán Yang Changshun, který se s kolegy pochlubil několika snímky zachycující výměnu operační paměti a SSD v Macu s M1 čipsetem. Je ovšem velmi důležité dodat, že tento zásah je nesmírně riskantní a jeho provedením automaticky padá tovární záruka. Zároveň se nabízí otázka, jak bude takový stroj s vyměněnými komponenty spolehlivý a zda dokáže fungovat v průběhu celého životního cyklu počítače.

Operace proběhla na Macu s M1 vybaveným 8 GB RAM a 256GB SSD. Aktérům se podařilo komponenty nahradit za moduly s 16 GB RAM a 1 TB SSD.

Podle dostupných informací se Mac choval po výměně střev zcela korektně a dokonce správně načetl informace o novém hardwaru. Vůbec bych se ale nedivil, kdyby Apple podobným zásahům zabránil prostřednictvím v některé z budoucích aktualizací operačního systému macOS. V každém případě tento působivý výkon zasluhuje obrovské uznání.

Do budoucna bude zajímavé sledovat, zda se této problematice začnou hlouběji věnovat například nezávislé servisy. Pokud by se totiž ukázalo, že SSD a RAM lze za určitých podmínek zdárně vyměnit, na trhu by to zcela jistě vyvolalo obrovskou poptávku. 

Richard Streit

Pisálek, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří cestování, rodina, elektronická hudba, příroda a moderní technologie.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Back to top button