Novinky

Odborníci varují před poruchovými úložišti v Apple AirPort Time Capsule. Poradíme vám, jak se vyhnout možným problémům

Odborníci varují před možnou chybou, která by mohla zásadně ovlivnit všechny uživatele počítačů s macOS, kteří stále používají pro zálohu svých strojů Apple AirPort Time Capsule. Společnost Apple ukončila výrobu Time Capsule a dalších síťových zařízení již v roce 2018, ale i přesto je spoustu uživatelů k záloze stále používá. Dokonce i já mám doma stařičkou Time Capsule s interním úložištěm. Ovšem chyba uvnitř jednotky Seagate by mohla ohrozit uložená data.

Zdroj: 9to5mac

O této skutečnosti jako první informovala německá společnost pro obnovu dat Datenrettung Berlin. Apple použil ve svých Time Capsule pevné disky Seagate Grenada. Tyto disky však trpí zjevnou konstrukční chybou, která vede k neobvykle vysoké poruchovosti. 

Datenrettung: “Musíme předpokládat, že se jedná o chybu v designu pevného disku Seagate Grenada integrovaného v Time Capsule (ST3000DM001 / ST2000DM001 2014-2018). Část tohoto pevného disku se skládá ze dvou různých materiálů. Pokud je Time Capsule špatně odvětrávána, dříve nebo později se disk rozbije.”

Poškození pak způsobí zničení jednotky zápisu/čtení a její silné deformování při dalších přepisech. Když se pak Time Capsule znovu zapne nebo se probudí z hibernace, dojde k poškození disku.

Zdroj: 9to5mac

Datenrettung tvrdí, že toto selhání v konstrukci Seagate je příčinou téměř každého selhání Time Capsule, které registují. Firma dále dodává, že zatímco obnovení dat se občas povede, vyžaduje to velmi velké úsilí. V mnoha dalších případech však nejsou data plně obnovitelná. Datenrettung potom doporučuje, aby uživatelé Time Capsule s 2TB nebo 3TB úložištěm hledali alternativní řešení pro své zálohy.

Jak se vyhnout?

Pokud si chcete svou, pravděpodobně už historickou, Time Capsule nechat stejně jako já, je tu jedno řešení. Vyměňte disk, který v “kapsuly” je za nějaký novější a především spolehlivější model. V Česku existují firmy i jedinci, kteří vám dokáží Time Capsule proměnit i v 16TB zálohovací monstrum. Díky modernějším technologiím vám pak nehrozí ztráta dat ani jiné nebezpečí spojené s výše uvedenou poruchou.

Dominik Ulč

U Applu obdivuji dokonalou propracovanost designu jednotlivých produktů, ekosystém i skvělý marketing. Ve volném čase se věnuji focení a objevování nových míst. Nejlépe ve vzájemném propojení. Moc rád se s Vámi podělím o mé zkušenosti, poznatky a rady nejen ze světa jablečné společnosti.

Doporučené články

2 Komentáře

  1. Zdravím všechny. Má někdo tip, kde nechat disk vyměnit. Na netu jsem nikoho nenalezl. Děkuji.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button