Články

Nvidia GeForce Now: služba, která z vašeho Macu udělá herní monstrum

Nebudeme si nic nalhávat, počítače Mac nejsou nejideálnější volbou na hraní her. Většinu her jsou Macy schopné utáhnout, ale existuje nespočet dalších titulů, které buď nezapnete kvůli nekompatibilitě, nebo nejsou optimalizovány pro váš Mac. Nejhorší pocit je, když se už delší dobu těšíte na nějakou novou videohru, ale po jejím vydání zjistíte, že neexistuje verze pro macOS. Rozhodně však nejde o důvod, proč byste měli propadat panice. Mohla by vás zachránit služba Nvidia GeForce Now. 

Pokud ještě službu Nvidia GeForce Now neznáte, v rychlosti vám vysvětlíme o co jde. Zkrátka a jednoduše, služba Nvidia GeForce Now vám poskytuje virtuální počítač, na kterém můžete spustit desítky podporovaných her. Jen připomínám, že služba Nvidia GeForce Now vám nedává k dispozici si zahrát hry zdarma, jen vám poskytuje výkonný počítač s Windows, na kterém si můžete onu hru spustit. Jelikož vše funguje přes cloud, je potřebné dobré internetové připojení. Nvidia doporučuje rychlost připojení alespoň 30 Mbps. Z osobní zkušenosti to funguje i na 10 – 15 Mbps. Pokud chcete dosáhnout kvality 1080p a 60 FPS, budete muset mít rychlost připojení alespoň 50 Mbps a vyšší. 

Cena

Určitě si říkáte, že služba, která takto funguje nebude zdarma. Mám pro vás dobrou zprávu, služba Nvidia GeForce Now zdarma je. Ale existuje i členství Founders, ve kterém dostanete přednostní přístup při připojování na servery, prodlouženou maximální délku relace z jedné hodiny, kterou dostanete v základní verzi a zapnutou funkci RTX. Předplatné Founders si pořídíte za 139 korun měsíčně, přičemž si můžete koupit výhodnější nabídku a to 695 korun za 6 měsíců. 

Zdroj: Nvidia

Zaregistrovat se můžete zdarma na této stránce a seznam podporovaných her si můžete zobrazit zde. 

Jak to funguje v praxi?

Ke službě GeForce Now jsem se dostal už velmi dávno. Vize mne zaujala na první pohled, tudíž jsem se přihlásil do beta testování. Služba vypadala v betě téměř stejně jako vypadá teď, akorát tam bylo několik znatelných rozdílů. 

Dá se říct, že s mou rychlostí připojení je kvalita her a streamování je stálé stejná, rozdíl se však objevil při spuštění vybrané hry. V beta testování službu používalo mnohem méně lidí, a nebyly tam žádné předplatné. V betě jste na hru klikli, načetl se virtuální počítač a mohli jste hrát. Ve veřejné verzi, tudíž s více aktivními uživateli, vás na bezplatné verzi po kliknutí překvapí toto okno: 

Tato nemilá informace na mě vykoukla ve 21:00. Když si zrovna chcete zahrát svoji oblíbenou hru, asi se vám nebude chtít čekat tak dlouho. Tudíž nemáte na výběr a musíte si koupit předplatné. Zaznamenal jsem, že pokud hru spustíte okolo poledne, čekací doba bude značně menší. Před několika dny jsem čekal pouhých 5 minut. 

Pokud ale tuto dobu vyčkáte mohu vám zaručit, že i přes velký počet aktivních uživatelů se kvalita vašeho streamu nezhorší. Stále bude záležet jen na vaší rychlosti připojení, na Nvidia serverech poběží vše hladce. 

Z osobních zkušeností nedoporučuji na této službě hrát hry, které vám Mac utáhne v pořádku, omezuje vás rychlost vašeho internetového připojení a váš herní požitek může být ve finále horší, než kdyby hra běžela z vašeho Macu. Tuto službu využívám hlavně na herní tituly, které nejsou na macOS. Ale zahrát si můžete několik známých her jako třeba CS:GO, Fortnite, Rust, Witcher 3, BeamNG.drive, Far Cry, Steep a mnoho dalšího. Službu vřele doporučuji a až na vzácné záseky a výpadky obrazu funguje výtečně. Smysl má zejména pro ty, kteří si chtějí zahrát nejnovější herní tituly, které nejsou dostupné pro Mac, případně mají počítač se slabší konfigurací. 

Matyáš Himmer

Fanoušek Applu od roku 2011, rád fotím a programuji. Články píši ve svém volném čase, studuji informační technologie na SSPŠ.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button