Novinky

Nový Mac Pro má pohánět čip M2 Extreme. Údajně nabídne 48jádrový procesor, 160 jádrovou grafiku a 384 GB RAM

V zásadě posledním počítačem v nabídce Applu, který si lze pořídit s Intel procesorem, zůstává Mac Pro. Výkonná pracovní bestie tak stále čeká na svého nástupce, který uzavře jednu dlouhou kapitolu. Apple přešel na vlastní čipy v roce 2020 a od té doby nám stihl naservírovat již řadu Maců, které pohání ARM čipsety z rodiny M1 (Pro/Max/Ultra) a M2.

Po uvedení modelu MacBook Air s M2 (recenze) se začaly objevovat první vážnější zvěsti o tom, že nový Mac Pro už pomalu klepe na dveře. V zákulisí se dokonce šušká už o názvu nového čipsetu, který se má jmenovat M2 Extreme.

Údajný M2 Extreme se má zároveň stát hnacím motorem nové řady Mac Pro s kódovým označením Jade 2C-Die a Jade 4C-Die. Tyto varianty od sebe bude odlišovat procesorová část, která bude mít 20 nebo 40 výpočetních jader. Ty budou tvořena 16/32 vysoce výkonnými jádry a 4/8 úspornějšími jádry pro obsluhu méně náročných úkonů. Některé predikce však zmiňují, že CPU by mohlo mít až 48 jader!

Foto: Engadget

Nový Mac Pro bude pravděpodobně mnohem menší než stále aktuální model. Dosavadní indicie naznačují, že z pohledu konstrukce by mohl vypadat podobně jako Mac Studio.

M2 Extreme nabídne stovky grafických jader

Doslova lahůdkově však zní informace o GPU, která má dostat 64, respektive 128 grafických jader. Podle dalších zdrojů má grafika nabídnout dokonce až 160 jader. V případě RAM bychom měli dostat na výběr konfigurace s 192GB popřípadě 384GB operační pamětí.  V zásadě se dá říci, že pokud se tyto specifikace opravdu naplní (zatím tomu vše nasvědčuje), tak očekávaný Mac Pro bude skutečná bestie s extrémně vysoko postavenými limity. Apple nám už stihl na M1 Ultra ukázat, že škálování výkonu má perfektně zvládnuté a že je to právě tato cesta, kterou se rozhodl vydat.

Velmi zajímavé bude sledovat, zda Apple v případě M2 Extreme stihne použít 3nm výrobní proces, který mu dovolí vyrábět čipsety s vyšší hustotou tranzistorů. Na druhou stranu je vhodné dodat, že podle nedávných zpráv se 3nm čipy objeví až s příchodem iPhone 15.

Vývoj nového Macu se údajně nachází těsně před dokončením, nicméně do prodeje se nejspíše dostane až v průběhu roku 2023. Jako reálné období se zatím jeví první čtvrtletí příštího roku.

Zdroj
9to5mac

Richard Streit

Pisálek, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří cestování, rodina, elektronická hudba, příroda a moderní technologie.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button