Novinky

Nové procesory Intel Alder Lake s energií vůbec nešetří. Jak si vedou oproti M1 Max a M1 Pro?

Minulý týden Intel představil nové procesory dvanácté generace Intel Alder Lake. Mezi celkem šesti model se nachází také 16ti jádrový Intel Core I9-12900K s osmi výkonnostními jádry a osmi úspornými jádry. Na podobné bázi pracují i procesory na platformě Apple M1, kde se u M1 Max verze nachází 10 jader, ze kterých 8 je výkonnostních a 2 úsporná.

I když jsou nové procesory 12. generace určené do stolních počítačů, zkusíme si je porovnat s novými M1 Pro a M1 Max. První testy na Geekbench 5 ukazují, že výsledky procesoru I9-12900K na všechna jádra jsou o 1,5x vyšší než u procesoru M1 Pro a M1 Max. Průměr výkonu na více jader u I9-12900K je 18 500 bodů, přičemž M1 Max se pohybuje v hodnotách 12 500 bodů. Magazín Anandtech sdílel více statistik o výkonu nových procesorů, které rozhodně stojí alespoň za krátkou pozornost.

Zdroj: Intel

Je pochopitelné, že procesory Alder Lake budou mít vyšší výkon, ale jak už jsme zmínili, jsou určené převážně do stolních počítačů. Hlavní rozdíl je ve spotřebě, která se při normálním zatížení pohybuje v hodnotách 125 W a při funkci Turbo Boost se spotřeba vyšplhá až na 241 W.

Když Apple oznámil přechod na ARM architekturu, nikdy neříkal, že jeho procesory budou nejrychlejší na trhu. Excelovat však mají v poměru výkonu na watt, což se jim zatím daří více než úspěšně.

Matyáš Himmer

Fanoušek Applu od roku 2011, rád fotím a programuji. Články píši ve svém volném čase, studuji informační technologie na SSPŠ.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button