Novinky

Kdy si budeme moci koupit Apple Watch s eSIM také u nás? Zeptali jsme se našich operátorů

Apple Watch s možností LTE verze nám Apple představil již v roce 2017 a to na modelu Series 3. Apple Watch ve verzi s LTE seženete již v mnoha státech. Dokonce i u našich sousedů v Rakousku a Německu. V uplynulých dnech se k nám na toto konto dostala zákulisní informace o brzkém příchodu technologie eSIM pro Apple Watch u jednoho z tuzemských operátorů. A jelikož jde o poměrně zajímavou zprávu, rozhodli jsme se oslovit naší operátorskou trojku na přímo.

Rozdíl mezi klasickými a LTE Apple Watch

Jak poznat hodinky, které podporují LTE? Vzhledem k tomu, že LTE verze není určena pro náš trh, nedají se u nás tyto hodinky oficiálně zakoupit. Setkat se s nimi ale rozhodně můžete. Uživatelé si je dovážejí ze zahraničí hlavně díky prvnímu rozdílu a to je materiál pouzdra hodinek. U nás se dají zakoupit pouze hliníkové hodinky ve třech barevných variantách (vesmírně šedá, stříbrná a zlatá). Nicméně LTE verze se vyrábí jak v hliníkovém provedení, tak i z nerezové oceli (vesmírně černá, stříbrná a zlatá barva), titanu (černá a stříbrná) a keramiky (bílá barva). 

Apple.com

Apple Watch z prémiovějšího materiálu mají také odolnější safírové sklíčko, které by mělo vydržet mnohonásobně více, než sklíčko na “klasických” hliníkových hodinkách, které známe z našich obchodů. 

Dalším rozdílem je červené kolečko na korunce hodinek. Opět věc, kterou na “obyčejných” hliníkových hodinkách prodávaných u nás nenajdete a je pouze na LTE verzi Apple Watch. 

Není eSIM jako eSIM

Také by bylo dobré vysvětlit si rozdíl mezi eSIM pro mobilní telefony iPhone a Apple Watch. Tuto funkci Apple poprvé představil v roce 2018 u iPhone Xr, Xs, Xs Max a od té doby se nachází ve všech nových iPhonech. Konkrétně se jedná o iPhone Xr, Xs, Xs Max, 11, 11 Pro, 11 Pro Max a SE (2020).

https://www.telecomreview.com/

V telefonu to funguje tak, že máte klasický šuplíček na nano-SIM a pomocí QR kódu si můžete přidat do zařízení druhé číslo, které se nahraje na čip v telefonu. Lehce zarážející je ale fakt, že pro eSIM, konkrétně pro QR kód, si v případě všech operátorů musíte dojít na prodejnu. Emailem, poštou, ani žádným jiným způsobem se k ní nedostanete. Osobně bych řekl, že QR kód je něco, co se v dnešní době dá vyřešit i jiným způsobem, než předáním z ruky do ruky.

Co se týče Apple Watch, zde je situace poněkud složitější. Mnoho uživatelů si totiž myslí, že když už mají eSIM v telefonu, lze ji stejně snadno přidat také do hodinek. Bohužel tak to ovšem nefunguje. Do hodinek se sice eSIM nahrává stejným způsobem jako do iPhonu, a to nahráním profilu pomocí QR kódu, ale jedná se o duplicitní SIM kartu k vašemu již stávajícímu číslu, které je aktivní v iPhonu. A aby fungovaly dvě SIM karty spojené s jedním číslem ve stejný čas, je poněkud složitější a mnohem nákladnější řešení, než vyměnění plastové kartičky za QR kód.

Co na to operátoři?

Za pár dní nás čeká keynote, na které Apple uvede své novinky. Slogan letošní Keynote zní “Time Flies”, česky “Čas letí”. Z těchto slov, a mnoha dalších indicií, by se dalo vydedukovat, že se dočkáme nových hodinek. Mnoho uživatelů určitě čeká na upgrade svých starších hodinek a stejně tak je určitě zajímá, zda se již konečně dočkají LTE verze. Všechny tuzemské operátory jsme tedy poprosili o aktuální vyjádření k eSIM pro hodinky Apple Watch.

Apple.com

Odpověď ze strany Vodafone:

“Zájem zákazníků o Apple Watch s eSIM reflektujeme a podporu Apple Watch plánujeme a podnikáme patřičné kroky. Požadavky výrobce na aktivaci a provoz eWatch vyžadují nákladný a komplexní vývoj našich systémů. Jde například o zajištění online aktivace a správy eSIM. Podobně jde také o zavedení nových mechanismů v naší síti – například duplikaci telefonního čísla pro hodinky a telefony. Proto je situace kolem Apple Watch jiná než třeba u hodinek Samsung, kde požadavky na „ekosystém“ nejsou tak striktní a náročné. Termín spuštění služby je proto obtížné odhadnout.”

Odpověď ze strany T-Mobile:

“Řešení použité u Apple Watch pro eSIM představuje zásadní úpravu síťové technologie ”Rozdvojení telefonního čísla” jde totiž v zásadě proti GSM standardům unikátnosti identity každého účastnického zařízení. Momentálně analyzujeme možné způsoby řešení této situace, ale hovořit v tuto chvíli o termínu spuštění by bylo předčasné. “

Odpověď ze strany O2:

“Technologie eSIM pro Apple Watch je odlišná než pro iPhone nebo iPad, kde eSIM podporujeme. U chytrých hodinek Apple analyzujeme technické možnosti nasazení, konkrétní termín zatím nemohu slíbit.”

Závěr

Osobně moc nerozumím tomu, proč operátor působící v zahraničí i u nás má problém u nás eSIM spustit, když v zahraničí ji nějakou dobu už podporuje. Nicméně pokud máte o prémiovější verzi Apple Watch zájem, můžete si je zakoupit v  nejbližším Apple Storu v Drážďanech, nebo Vídni. V tomto případě je ovšem nutné počítat s tím, že pokud tuzemští operátoři oznámí podporu eSIM, v hodinkách zakoupených mimo naše území, nebude fungovat.

Podpora eSIM v Apple Watch je evidentně mnohem větší oříšek, než se může na první pohled zdát. Z vyjádření českých operátorů to navíc vypadá, že si budeme muset ještě nějaký čas počkat.

Dominik Ulč

U Applu obdivuji dokonalou propracovanost designu jednotlivých produktů, ekosystém i skvělý marketing. Ve volném čase se věnuji focení a objevování nových míst. Nejlépe ve vzájemném propojení. Moc rád se s Vámi podělím o mé zkušenosti, poznatky a rady nejen ze světa jablečné společnosti.

Doporučené články

11 Komentáře

 1. “V tomto případě je ovšem nutné počítat s tím, že pokud tuzemští operátoři oznámí podporu eSIM, v hodinkách zakoupených mimo naše území, nebude fungovat.” Jaký to má prosím důvod? V iPhonu koupeném v zahraničí sim a esim fungují, proč nebude fungovat v hodinkách?

  1. Protože je to vázáno na konkrétní zemi resp. operátory a Apple Watch nikde nelze pro telefonování použit v cizí zemi, tj. roaming.

  2. To nie je pravda. Ide len o frekvencne pasma, ktore su v hodinkach podporovane. Problem je v hodinkach z Ameriky(alebo teoreticky z Číny). Jednoducho ine frekvencne pásma. Takze zakladne rozdelenie zhruba- Amerika , Europa, Čína. Hodinky z Draždan budu v Europe fungovat všade a rozhodne nebudu limitovane kúpou v Čr. Otazka len bude u ktoreho operatora si ich aktivujete. Fungovat bude len zdoublovana lte sim karta pod danym operatorom. V zahranic ina roamingu bohuzial. Hodinky maju vo vnutri velmi málo miesta, preto to frekvencne rozdelenie na pásma pre Ameriku , Europu a Čínu . TAKZE ESTE RAZ HODINKY KUPENE PRE EUROPSKY TRH BUDU FUNGOVAT KDEKOLVEK V EUROPE- či ich kupite v Londyne ,alebo vo Viedni. V članku je v závere naprosto NEKVALIFIKOVANE TVRDENIE. Čo je hodne zarazajuce.

 2. Hlavně by měli operátoři odpovědět že musí zaplatit Společnosti Apple za používání rozdvojené E-sim karty nemalé peníze, ale ono stačí nasypat zákazníkům jak je složité podporu vytvořit hardwarově.
  Jednoduše uzavřeli Mezi sebou kartelovou dohodu že nebudou platit to je celé v postkomunistické zemi plné komunistů se není čemu divit.

  1. Co to ma spolecneho s komunistama? Jste normalni? Na prvnim miste vzdy hledejte penize a od tohoto se to vse odviji dal. Tyhle ty plky o komnacich budeme jeste slyset dalsich 50 let?

 3. mate pravdu predsedo, jde pouze o kartelovou dohodu, v polsku ani rakousku problem nemaji, jen u nas.

  1. Tak tak ,jsme pro ně stále odpad východní Evropy. Je zajímavé že na 99% různých aplikací a třeba i Hey Siri je polsky,německy,mandarínština,arabština atd. a “CZ nasrat jo nasrat “

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button