Novinky

Nezávislý test ukázal, jak jsou na tom nové Samsungy a iPhone X s vypalováním displeje

OLED displeje patří z hlediska zobrazovacích schopností k tomu nejlepšímu, co současný trh nabízí. Vynikající schopnosti jsou ovšem vykoupeny postupnou degradací v podobě vypalování pixelů. A co ono vypalování vůbec znamená? Pokud na displeji necháte po delší dobu zobrazovat statický obraz, po určité době se jednotlivé body opotřebují, což má v praxi za následek, že stín obrazu zůstane již navždy viditelný. Při tomto podání to zní poněkud děsivě, nicméně je třeba si položit zásadní otázku. Je třeba se vůbec touto problematikou zabývat? S odpovědí přišel jihokorejský web Cetizen, který provedl nezávislý test se třemi smartphony vybavenými OLED displejem – Samsung Galaxy S7, Samsung Galaxy Note 8 a iPhone X (recenze).

Test spočíval v nastavení stejného obrázku na všech telefonech při nejvyšší nastavené úrovni jasu po dobu 510 hodin. Do jakého stavu se každý displej dostal vám nastíní přiložená fotografie, na níž jsou jasně patrné následky dlouhodobého zobrazení statického obsahu. Subjektivně největší poškození se týkalo Samsungu Galaxy Note 8. V případě iPhone X a Samsung Galaxy S7 se dá hovořit o něco menší degradaci.

Kompletní galerii snímků z testu OLED displejů si můžete prohlédnout na tomto odkazu

Na celém testu je pikantní především fakt, že displeje pro iPhone X vyrábí Samsung. Je tedy otázkou, proč Galaxy Note 8 v testu skončil s mnohem vyšší úrovní poškození. Na vině může být odlišná kalibrace a maximální úroveň jasu, kterou má Galaxy Note 8 vyšší. Důležité je také zmínit, že z podstaty OLED technologie je každý vyrobený displej je jedinečný. To je mimo jiné důvod, proč bychom neměli z testu vyvozovat žádné rozsáhlé závěry o vypalování OLED displejů. Abychom tak mohli učinit, muselo by dojít k otestování mnohem širšího vzorků různých přístrojů.

Pokud vlastníte smartphone libovolné značky s OLED panelem a chcete prodloužit jeho životnost, existuje pár jednoduchých a zároveň efektivních řešení. Mějte aktivovanou funkci automatické regulace jasu, nenastavujte zbytečně dlouhé časy automatického vypnutí displeje a alespoň jednou za čas změňte tapetu. K tomu může posloužit náš pravidelný seriál Tapeta na týden, který vydáváme každou neděli.

Richard Streit

Pisálek, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří cestování, rodina, elektronická hudba, příroda a moderní technologie.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button