Tipy a triky

Návod pro Automator: jak na hromadnou konverzi obrázků do jiného formátu

V systému macOS můžete zkonvertovat formát fotky velice jednoduše, a to pomocí Rychlých Akcí ve Finderu nebo skrze aplikaci Náhled. Pokud ale vaše každodenní práce obsahuje také neustále konvertování velkého množství fotek najednou, může se jednat o docela zdlouhavý proces.

V následujícím návodu vám proto ukážeme, jak použít nativní macOS aplikaci Automator a velice jednoduše si vytvořit akční složku, která automaticky zkonvertuje dané fotky a přesune do této složky namísto toho, abyste tak museli dělat manuálně pro každou danou fotku pomocí Náhledu nebo aplikace pro úpravu fotek.

Jak vytvořit složku, která konvertuje formáty fotek, pomocí Automatoru

  1. Otevřete složku Aplikace ve Finderu a spusťte aplikaci Automator.

2. Nyní klikněte na Nový dokument.

3. Z nabídky vyberte zástupce Akce složky a klikněte na Vybrat.

4. V nově zobrazeném okně klikněte na volbu Vyberte složku, která se nachází v horní pravé části okna, hned vedle textu Akce složky přijímá soubory a složky přidané do složky, a vyberte si složku, kterou chcete použít.

5. Následně na levém panelu Akce vybereme možnost Fotky. Nyní se nám zobrazila nová nabídka akcí. Zde vybereme akci Změnit typ obrázků a přetáhneme ji doprava do Sledu úloh.

6. Zobrazí se Vám okno varující před změnou formátu obrázkových souborů. Pokud chcete změnit formát dané fotky a zároveň zachovat originál, klikněte na tlačítko Přidat. Chcete-li pracovat primárně s originály, klikněte na Nepřidávat. V akci Změnit typ obrázků zvolíme preferovaný formát, na který chceme fotky konvertovat. My volíme možnost JPG.

Nyní můžeme již vše uložit, a to buďto v Panelu nástrojů, kde klikneme na Soubor -> Uložit, nebo skrze klávesovou zkratku Command + S. Pojmenujeme novou Akci Složky jako Konverze fotek a klikneme na Uložit.

A máme hotovo. Příště, až si budete chtít zkonvertovat jednu či více fotek naráz do jiného formátu, tak je stačí pouze vzít a přesunout do dané složky a stane se tak automaticky.

Adam Peprník

Aktuálně studentem stavební školy, ve volném čase ale nadšenec moderních technologií, audio techniky a gadgetů pro zpříjemnění denního života. K tomu všemu fanoušek a vášnivý sběratel Apple zařízení a zakladatel projektu Adam’s Made. Volný čas rád věnuje svým koníčkům, přátelům rodině a akčním dobrodružstvím.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button