NASA testuje revoluční jaderný reaktor. Je osídlení Marsu skutečně na spadnutí?

NASA testuje revoluční jaderný reaktor. Je osídlení Marsu skutečně na spadnutí?

Když 20. července 1969 vstoupil Neil Armstrong, jako první člověk v historii, na povrch měsíce, bylo hned jasné, že jen u přirozené družice naší Země nezůstane. Dalším obrovským snem NASA a zřejmě i dalších vesmírných programů, je kolonizace Marsu. Elon Musk spolu s Donaldem Trumpem chtějí lidskou posádku na rudou planetu poslat už v příštích několika letech. Jak už to tak ale bývá, každý velký cíl má před sebou pár překážek, které je nutné překonat.

Hlavním a tím největším problémem je energie. Ať už mluvíme o samotné cestě na planetu, výstavbě kolonie a její následný provoz nebo o zpáteční cestě, všude je zapotřebí značné množství energie. Aktuální možnosti dovolují pouze let k Marsu, pobyt, natož zpáteční cesta k Zemi zatím zkrátka nepřipadá v úvahu. I proto NASA začala testovat nový způsob výroby paliva ve vesmírných podmínkách. Kilopower, jak se malému jadernému reaktoru přezdívá, dokáže spolehlivě napájet zařízení v rozmezí od 1 do 10 kilowattů.

Podle tvrzení Steva Jurczyka, který pracuje pro Národní úřad pro letectví a kosmonautiku by pět takovýchto malých jaderných reaktorů stačilo na pokrytí celé Marsovské kolonie, což vzhledem k jejich skladnosti nevyznívá vůbec špatně. Jako každý nový projekt je i tento teprve na svém začátku a zůstává otázkou, jak si v budoucnu skutečně povede. První testy ale vypadají velmi slibně. Zkoušky maximálního zatížení reaktoru jsou naplánovány na březen, kde se naplno projeví potenciál revoluční vesmírné energie.

Kolonizace Marsu už v roce 2024? Elon Musk a jeho plány hovoří jasně

Autor

David Pravda
Blázen do veškeré mobilní techniky, fanoušek Applu, deskových her a dobrého fotbalu. Rád se věnuje urbex fotografii a geocachingu.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.