Miliontý iMac – nikdy neuskutečněná hra
26.4.2012 se na iBookstore a Amazon objevila nová kniha Kena Segalla s názvem Insanely Simple – The Obsession That Drives Apple’s Success. Kým byl Ken Segall? Tvůrčím ředitelem v reklamní agentuře TBWA, která pro společnost Apple vytvořila reklamní kampaň Think different. Velmi úzce spolupracovat se Stevem Jobsem po dobu čtrnácti let a to jak s jeho společností NeXT tak následně s Apple po jeho návratu v roce 1997. Segall stojí též za názvy současných jablečných počítačů, před které přidal ono “i”.
Pojďme, ale zpět k jeho knize. Dílo sice není po vzoru knihy Waltera Isaacsona autorizované, ale pojednává jak o Stevu Jobsovi a jeho odrazu ve společnosti Apple, tak o společnosti Apple jako takové. Kniha je psaná humornou formou a prostřednictvím nejrůznějších přirovnání.
Pokud si do této řádky ťukáte na čelo s tím, co má název článku společného s dosavadním textem, tak vězte, že mnoho.
Kniha obsahuje jeden zajímavý humorný příběh o miliontém iMacu a hravém nápadu Steva Jobse. Krátce po uvedení iMacu na trh v březnu 1998 Steve Jobs vážně uvažoval o famózní oslavě prodeje jeho miliontého kusu. Velmi se inspiroval z příběhu Roalda Dahla – Karlík a továrna na čokoládu, ve kterém majitel čokoládovny Willy Wonka umístí do několika čokolád zlaté certifikáty sloužící jejich nálezcům jako pozvánka na denní exkurzi do Wonkovy čokoládovny s průvodcem, kterým není nikdo jiný než samotný Wonka. Steve Jobs tedy uvažoval, že do balení miliontého vyrobeného iMaca přiloží zlatý certifikát, který svému nálezci umožní zážitek v podobě osobního setkání se Stevem Jobsem, jenž jej v obleku inspirovaném Wonkou provede samotným sídlem společnosti Apple Inc. v Cupertinu. Příběh zní až tak šíleně, že tomu s přihlédnutím k Jobsově povaze a osobnosti rád věřím.
Tento skvělý nápad se však neuskutečnil, neboť Kalifornské zákony neumožňují takového souteže. Do souteže by dle zákona museli být zapojeni i ti, kteří by iMac nezakoupili, což Jobse nakonec odradilo, neboť bylo velmi pravděpodobné, že výhru získá osoba, která si iMac nezakoupí či dokonce nebude ani fanouškem společnosti Apple.