Novinky

Microsoft tvrdí, že jeho Surface Laptop je ve všem lepší než MacBook Air s M3. Má to ovšem háček

Když Macy přešly na novou generaci procesorů z rodiny Apple Silicon, jen málokdo věřil, že ARM procesory budou lepší než tehdy konvenční platforma x86 od Intelu. Praxe však ukázala, že Apple moc dobře věděl co dělá. Pokud pomineme hry a pár dalších specifických oblastí. Macy s Mx čipy nabízí značně vyšší výkon než konkurence s tradičními procesory. Uběhlo doslova pár let a stejného trendu se chytil také Microsoft, který nedávno představil svůj nejnovější Surface Laptop s ARM čipsem Snapdragon X Elite.

Aby Microsoft ukázal vyspělost celé platformy, rozhodl se Surface Laptop srovnat s MacBookem Air s M3 čipem. K tomu si pozval pár vybraných novinářů do svého sídla v Redmondu, kde jim prezentoval výsledky srovnávacích testů z několika benchmarkových aplikací.

Například v oblíbeném benchmarku Geekbench 6 získal Surface Laptop dokonce o 2 000 bodů více než MacBook Air s M3. Podle Microsoftu to Apple „projel“ také při testování v rámci aplikace Cinebench 2024, kde měl Surface Laptop zhruba o třetinu lepší skóre než MacBook Air.

Srovnání s MacBookem Pro by dávalo větší smysl

Surface Laptop s čipem Snapdragon X Elite má údajně navrch také v oblasti výdrže, renderování videa a výpočtů spojených s umělou inteligencí. Jedním dechem je ale nutné dodat ještě pár zásadních detailů. Zatímco MacBook Air s M3 čipem disponuje pasivním chlazením, Surface Laptop je osazen ventilátory. To znamená, že dokáže efektivněji uchladit základní desku se všemi komponentami, které si tak mohou udržet stabilní výkon po delší dobu. Je tedy otázkou, proč Microsoft nesrovnával s MacBookem Pro, který má též systém aktivního chlazení.

Benchmark Surface Laptop (Snapdragon X Elite) MacBook Air M3 Surface Laptop 5 Surface Laptop 4
Cinebench 2024 MT 980 650 480 300
Geekbench 6 MT 14.000 12.000 9.200 6.300
HandBrake ToS 4K 5:08 min. 6:26 min. 10:30 min. 13:32 min.
Výdrž baterie (web) 16:56 hod. 15:25 hod. 8:38 hod. 8:25 hod.
Výdrž baterie (přehrávání videa) 20:00 hod. 17:45 12:30 12:30
Procyon AI score 1.745 889 N/A N/A

K zamyšlení je také skutečnost, že vybraní novináři nemohli ani jeden z testů replikovat, respektive Microsoft jim ukázal pouze tabulku s výsledky. To samo o sobě působí přinejmenším zvláštně. Zda je nejnovější Surface Laptop opravdu výkonnější než MacBook Air s M3 čipem se tedy dozvíme až v momentě, kdy se objeví nezávislé recenze.

Co myslíte, bude nejnovější Surface Laptop skutečně výkonnější než MacBooky, nebo si Apple svůj náskok udrží? Dejte nám vědět v diskuzi.

Zdroj
theverge

Richard Streit

Pisálek, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří cestování, rodina, elektronická hudba, příroda a moderní technologie.

Doporučené články

2 Komentáře

  1. myslím, že je to naprosto zbytečné machrování. MackBooky mají výkonu tolik, že ho vůbec nemá smysl řešit, takže je-li Surface výkonější není to vůbec zajímavá informace.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button