Novinky

Microsoft Edge beta je nově dostupný pro macOS. Překvapuje rychlostí a podporou TouchBaru

Je tomu už pěkná řádka let, kdy internetovým prohlížečům vládl Internet Explorer. Svou dominantní pozici však začal rychle ztrácet, když Google v roce 2008 uvedl svůj prohlížeč Google. Pokud se podíváme na statistiky nejpoužívanějších prohlížečů za poslední roky, králem trhu je jednoznačně Google Chrome. Microsoft se ovšem nevzdává a zkouší všechno možné. Aktuálně koketuje s novou verzí webového prohlížeče Edge, který používá vykreslovací jádro Chromium a nově je dostupný také pro operační systém macOS.

Microsoft Edge pro macOS si můžete volně stáhnout na tomto odkazu. Jelikož se jedná o software v relativně rané fázi vývoje, je třeba počítat s řadou menších nedodělků a chyb. Aktualizace však vychází denně a brzy by mělo dojít k přesunutí projektu do stabilnějších režimů Dev a Beta.

Z pohledu funkční výbavy nabízí to samé, jako jeho verze pro Windows. Samozřejmostí je respektování ovládacích prvků a uživatelského rozhraní po vzoru macOS. Majitelé jablečných počítačů mohou používat také obligátní klávesové zkratky. Microsoft nezapomněl ani na majitele MacBooků Pro a do svého prohlížeče integroval podporu pro TouchBar. Dotykový panel umí zobrazovat například otevřené taby, mezi nimiž lze pohodlně přepínat. Příjemnou funkcí je také zobrazování posuvníku videa a tlačítka pro otevření nového panelu či opětovného načtení stránky. Osobně mě velmi mile překvapila rychlost, která je velmi dobrá a pocitově mi přijde Edge svižnější než Safari.

Po krátkém testování to navíc vypadá, že Microsoft Edge pro macOS bude rozumně pracovat se systémovými prostředky, respektive nebude tolik drancovat baterie MacBooků. Na druhou stranu je vhodné zmínit, že finální verdikt na toto téma bude možné ověřit až s uvolněním stabilní verze prohlížeče. Kdy se tak nakonec stane, není v tuto chvíli vůbec jasné. S ohledem na zařazení do kanálu Canary lze všaj počítat s finálním sestavením až za několik měsíců. 

Štítky

Richard Streit

Pisálek, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří cestování, elektronická hudba, příroda a moderní vědy.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Close