Recenze

Recenze Marshall Stockwell II: malý vzhledem, velký zvukem

Značce Marshall se podařilo za posledních několik let vybudovat silnou pozici na trhu s bezdrátovou audiotechnikou. Její sluchátka a reproduktory snesou srovnání s prémiovou konkurencí, kterou nezřídka kdy dokážou také zastínit. To samé platí také v případě nedávno uvedeného reproduktoru Marshall Stockwell II.

Design a konstrukce: originální v každém detailu

Marshall Stockwell II pokračuje v nastoleném trendu výrobce a přichází s originálním retro designem. Ačkoli nepatřím mezi příznivce tohoto směru, v případě Stockwell II mi to absolutně nevadí. A hned vysvětlím proč. V prvé řadě jde o prvním dojem, který je jedním slovem parádní. Stačí reproduktor poprvé vzít do ruky a okamžitě poznáte, že tady se rozhodně nešetřilo. Ať se zaměříte na jakýkoli detail, vše je vyvedeno s maximální pečlivostí.

Celkové rozměry reproduktoru činí 161 x 180 x 70 mm, hmotnost se zastavila na hodnotě 1380 gramů

Zároveň je fajn vědět, že výrobce nad konstrukcí přemýšlel a bral v potaz budoucí styl používání zahrnující časté přenášení. Ať už se rozhodnete Stockwell II vzít k vodě, na výlet do přírody či jako společníka na letní grilovačku, nemusíte o něj mít přehnanou starost.

Marshall Stockwell II: stavěn na časté přenášení

Vyztužené rohy a bočnice z měkčeného materiálu plastu zvládnou i méně šetrné zacházení a udrží citlivou elektroniku v bezpečí. Velmi příjemným detailem je stylové poutko usnadňující transport a zvýšená odolnost splňující standard IPX4. Ta zaručuje ochranu vůči stříkající vodě, což v praxi znamená, že reproduktor přežije lehčí navlhnutí či nechtěné polití vodou.

Přední i zadní stranu reproduktoru kryje kovová mřížka, pod níž se nachází dvojice výškových reproduktorů a jeden woofer obstarávající basy. Speciální pozornost si ovšem zaslouží ovládací panel na horní straně, který je do jisté míry signifikantním prvkem celého reproduktoru. Předmětem zájmu jsou především tři otočné voliče, s nimiž lze upravovat hlasitost, basy a výšky.

Jednoduše a rychle si tak můžete nastavit zabarvení hudby dle aktuální nálady. Ovladač pro hlasitost zároveň funguje jako vypínací tlačítko. Vtipné, elegantní, funkční a především velmi návykové. Za tohle vážně palec nahoru. Součástí horního panelu je dále párovací Bluetooth tlačítko a červeně svítící indikátor baterie.

Jak tenhle mazlík hraje?

Než jsem Stockwell II poprvé zapnul, neměl jsem příliš velká očekávání. Za poslední roky mi rukama prošla pěkná řádka bezdrátových reproduktorů a proto mě jen tak něco už nepřekvapí. Tomuto repráku se to ovšem povedlo – a hned vysvětlím proč. V prvé řadě za to může technologie Blumlein Stereo pro vytváření multi-dimenzionálnímu zvuku. Zatímco většina reproduktorů hraje v mono režimu, Stockwell II umí navodit prostorový dojem. Do klasického sterea to má sice ještě hodně daleko, ovšem v porovnání se srovnatelnou konkurencí jde o zřetelnou výhodu.

Zvukovou charakteristiku lze obecně popsat jako neutrální, byť ji lze ručně upravit pomocí otočných voličů na horní straně reproduktoru. Pokud reproduktor postavíte  někam do rohu místnosti a na desku, o níž může zvuk rezonovat, dočkáte se velmi plných basů. Stockwell II jsem nejčastěji používal na zahradě, kde mi dělal společnost při práci a obstarával mi zvukovou kulisu během posezení s přáteli. Zde se ještě sluší dodat, že reakce okolí na design a kvalitu reprodukce byla vždy pozitivního charakteru.

Marshall Stockwell II se pyšní řadou propracovaných detailů

Co se týče hlasitosti, tak zde nemám absolutně žádných výhrad. Reproduktor dokáže hrát opravdu hlasitě a upřímně si troufám tvrdit, že “volume na max“ budete dávat jen velmi zřídka. Zaslouží si také zmínit, že při maximální hlasitosti sice dochází k menšímu zkreslení, ale rozhodně ne tak, aby vás to jakkoli uráželo. Jedinou výtku mám pouze k výškám, které bych si dokázal představit ještě o chlup říznější.

Reproduktor se nabíjí prostřednictvím rozhraní USB-C

Na Marshall Stockwell II jsem nejčastěji poslouchal Hip Hop a House, který mu seděl asi nejvíce. Například party nakopávačky Summer Xtasy od Stan Garac či Cola od CamelPhat uměl reproduktor zahrát tak, že mě to vždy nutilo přidat hlasitost. V těchto momentech jsem si ovšem všiml, že když knoflík hlasitosti otočíte na číslovku osm a výše, basy ustoupí trochu do pozadí. Pravděpodobně nejde o chybu, ale spíše vlastnost, která má za úkol udržet maximálně čistý přednes.

“Štelování” hlasitosti, basů a výšek pomocí knoflíků má své kouzlo

Vybít baterku, dá hodně práce

Jednou z nejdůležitějších vlastností všech bezdrátových reproduktorů je výdrž. A tu má Marshall Stockwell II vážně parádní. Výrobce použil Li-Ion akumulátor, který má podle oficiálních materiálů zvládnout až 20 hodin přehrávání hudby. Upřímně jsem to během testování neměřil, ale zároveň nemám sebemenší důvod o tomto údaji pochybovat. Při poslechu několik hodin denně jsem nabíjel pouze jednou týdně, což považuji za více než slušnou hodnotu.

Dalším příjemným parametrem spojeným s výdrží je nabíjení. To probíhá prostřednictvím moderního USB-C. Důležitější je ovšem fakt, že po 20 minutách na nabíječce dostane reproduktor dostatek šťávy na 6 hodin provozu. Úplné nabití z 0 na 100 % pak zabere 5 hodin.

Indikátor nabití je dostatečně detailní, vždy tak víte, kolik ještě zbývá šťávy

Marshall Stockwell II: shrnutí recenze

Marshall Stockwell II je kvalitně zpracovaný Bluetooth reproduktor, který se nezalekne menšího ťukance o zem a z míry ho nerozhodí ani pár kapek během letních přeháněk. Pak je tu originální retro design se šikovně zakomponovaným ovládáním v podobě otočných knoflíků na horní straně. Velmi příjemným detailem je také stylové poutko, za které můžete reproduktor pohodlně vzít a přenést, kam je potřeba.

Marshall Stockwell II je solitér, který skvěle zapadne do každého interiéru

Výrobce si zaslouží pochvalu za integraci Bluetooth 5.0, které je úspornější než předchozí verze. Opomenout nelze ani podporu připojení ke dvěma zařízením současně. Po zvukové stránce jde o fajn společníka, s nímž luxusně ozvučíte menší místnost. Ostudu si ovšem neutrhne ani venku u bazénu nebo na terase během letních večerů.

Marshall Stockwell II

8.1

Zpracování

8.5/10

Design

8.0/10

Uživatelský zážitek

8.5/10

Cena

7.5/10

Plusy

  • kvalitní dílenské zpracování
  • zvýšená odolnost vůči vodě
  • možnost ladit basy a výšky
  • ucho na přenášení
  • Bluetooth 5.0

Mínusy

  • retro design nemusí sednout každému
  • basy by mohly být ještě o chlup hutnější
  • pro někoho vyšší cena

Richard Streit

Pisálek, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří cestování, rodina, elektronická hudba, příroda a moderní technologie.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Back to top button