Recenze Marshall Monitor II ANC: sluchátka se srdcem rockera
Britská společnost Marshall Amplification, založena v roce 1962 Jimem Marshallem, jednoznačně patří mezi nejvýznamnější, nejrespektovanější a nejznámější výrobce hudebních aparatur vůbec.
Dnes se podíváme na bezdrátová sluchátka nejvyšší řady tohoto legendárního výrobce. Konkrétně se jedná o sluchátka Marshall Monitor II ANC. Tato sluchátka jsem měl možnost testovat zhruba 3 týdny a v následující recenzi se s vámi podělím o mé poznatky a porovnání s dalšími sluchátky podobného kalibru.
První dojmy & obsah balení
Když mi sluchátka dorazila, byl jsem skeptický z jejich balení. Přeci jen je to první, co vidíte a mělo by vás to zaujmout. Na to, že se jedná o velká sluchátka přes hlavu, která jsou kolem celých uší s cenovkou pohybují se okolo 7.500 Kč, jejich krabička je poměrně malá a působila na mě v porovnání s jinými velmi lacině. Ovšem po prvním nasazení sluchátek na hlavu se můj názor změnil. Sluchátka vás po zapnutí uvítají rockově zabarvenou znělkou a obdobným způsobem se s vámi rozloučí, když je vypnete.
V již zmiňované krabičce najdete manuál, 3,5 mm jack kabel, nabíjecí USB-A na USB-C kabel, látkové pouzdro a samozřejmě sluchátka samotná.
Jedinou výtku mám k textilnímu pouzdru na sluchátka. Můj názor je ten, že takové pouzdro chcete proto, aby jste do něj sluchátka schovali, hodili je do batohu a věděli, že jsou v naprostém bezpečí. Tak je tomu například u sluchátek Bose NC 700, ty v balení mají tvrdý, nepromokavý obal, ve kterém o sluchátka nemám strach, ani když si na pouzdro sednu. V případě látkového sáčku u Marshall Monitor II ANC mi přijde snazší sluchátka nikam neschovávat. Sáček je z mého pohledu nemá šanci jakkoli ochránit.
Zpracování a konstrukce
První, čeho si po vybalení všimnete je, že sluchátka jsou celkem dost těžká. Přesněji váží 320 gramů. Díky použití kovu a koženky sluchátka působí luxusně a rozhodně se za ně na ulici nebudete stydět.
Venkovní úprava mušlí připomíná kůži, ale jedná se o plast s gumovým nápisem Marshall uprostřed. Náušníky jsou příjemně měkké a pokud nosíte brýle, ani to není problém. Vnitřek mušlí je vyplněn šedou tkaninou, která podle mého mohla být černá, jako zbytek sluchátek a vyhovovalo by mi, kdyby byla doplněna o nápisy “L” a “R”. Tyto popisky najdete až na hlavovém mostě, nešikovně umístěné v malých plastových částech, které jsou našroubované v koženkové výstelce.
Držáky mušlí, klouby a hlavový most jsou tvořeny z kovu, což dodává konstrukci silnější přítlak a sluchátka tak drží skvěle na hlavě a nemají tendenci padat. Celý hlavový most je zabalen do měkkého a příjemného materiálu připomínajícího kůži. O pravou kůži ale pravděpodobně nejde.
Klouby držící mušle mají obrovskou výhodu v polohovatelnosti. Tím pádem sluchátka opravdu skvěle padnou a utlumí v podstatě vše z vašeho okolí. Nicméně pokud chcete se sluchátky chodit i venku, je dobré vědět, že se v nich člověk poměrně dost potí. Vzhledem k vysokým teplotám, kterým jsme čelili v minulých týdnech, to nebylo nic příjemného. Pro mě osobně jsou všechna sluchátka přes hlavu spíše pro domácí použití.
Mobilní aplikace & ovládání
Na pravé mušli najdeme výrazný zlatý joystick, který je hlavním ovládacím prvkem sluchátek. Při jeho podržení sluchátka uvedete do provozu či v opačném případě vypnete. Krátkým stiskem pozastavíte skladbu. Pohybem nahoru a dolu regulujete hlasitost. Pohybem doprava a doleva naopak přeskakujete skladby. Ovládání je geniální a jednoduché. Chce to ovšem pár dní cviku. Když máte sluchátka na uších, hned na poprvé není jasné, kam přesně je nahoru apod. Stačí se totiž jen maličko vychýlit a sluchátka nereagují. Pak je tu ještě možnost, že ovládání vyřešíte stejně jako já. Síla zvyku z AirPods byla totiž silnější a veškeré ovládání jsem prováděl na mém zápěstí prostřednictvím Apple Watch.
Tlačítka M-Button, které je na pravé mušli, a ANC na levé straně, se nacházejí v místech, kde se potkává držák s mušlí. M-Button je programovatelný: buď pomocí něho můžete vyvolat hlasového asistenta, nebo cyklicky přeskakovat mezi třemi ekvalizéry, které si vyberete v aplikaci. Tlačítko ANC nacházející se na levé mušli vám krátkým stiskem umožní přepínat se mezi režimy ANC a Propustnost. Dlouhým stiskem pak ANC vypnete a šetříte baterii sluchátek.
Mobilní aplikace je k dispozici jak pro iOS tak pro Android. Můžete si v ní nastavit ekvalizér, stupeň tlumení okolního hluku (0 až 100 %), popřípadě vypnout & zapnout ANC. Dále zde můžete vidět stav baterie sluchátek, sluchátka si přejmenovat apod.
Zvuk a výdrž: týden bez kabelu není problém
Rozhodně nejsem profesionální zvukař a ani žádný hi-fi guru. Můj názor je čistě laický a myslím si, že pro většinu uživatelů plně dostačující.
Marshall Monitor II rozhodně nehrají špatně. Jen se nesmíte takříkajíc hrabat v ekvalizéru. Nejčastěji jsem na nich poslouchal Hip-Hop, Pop a Rock. Tak jsem těmto stylům chtěl přizpůsobit ekvalizér sluchátek. A to byla chyba! Ve všech třech případech se ztratily výšky, potlačily středy a sluchátka více méně jen duněla. Naštěstí to ihned vyrovnal přednastavený, univerzální ekvalizér Marshall, při kterém sluchátka hrají podstatně lépe. Ale i přes to se výšky místy ztrácely.
Navíc jsem zjistil, že pravděpodobně nemám kompatibilní hlavu s Monitor II. Tuhá kovová konstrukce sice skvěle drží, ale mě po cca 4-5 hodinách poslechu začínala sluchátka tlačit. Obrovská kapacita baterie jde ruku v ruce se skvělou výdrži sluchátek. Která sice zvládnou 19 hodinový let ze Singapuru do New Yorku na východním pobřeží USA a zpět, ale vím, že já bych to s nimi na hlavě v kuse rozhodně nevydržel. Z toho vyplývá, že bych Monitor II doporučil spíše pro lidi s menší hlavou.
Nejsem člověk, který by potřeboval, aby telefon vydržel 2 týdny. Veškerou elektroniku nabíjím, když je příležitost. Nenechávám baterie vybít na nulu. Proto ani nedokážu docenit tak dlouhou výdrž sluchátek. Nicméně je fajn vědět, že pokud je potřeba, sluchátka dokáží hrát až 45 hodin. Což ale pravděpodobně nevydrží telefon, nebo jiné zařízení, z kterého budete hrát.
Srovnání s lídry segmentu
Měl jsem možnost tato sluchátka porovnat s vrcholnými modely ostatních značek jako jsou Beats Solo Pro, již zmiňované Bose NC 700 a BeoPlay H9, ale i s “chudším” bratříčkem Marshall Major III Bluetooth (recenze).
Porovnání s Marshall Major III Bluetooth
Kamarád mi zapůjčil svá sluchátka Marshall Major III Bluetooth na porovnání s Monitor II. U Major III mi chyběla aplikace a jakákoli možnost nastavení sluchátek. V tom Monitor II mají jasně navrch. Navíc Major III jsou čtvercová sluchátka na hlavu, což mně není úplně příjemné. Co se ale týče zvuku, Major III za necelých 2.500 Kč mne mile překvapila. Nebo možná spíše Monitor II zklamala. Jediný rozdíl, který jsem zaznamenal bylo v případě Monitor II lepší podání basů a větší hlasitost – a samozřejmě přítomnost ANC.
Porovnání s Beats Solo Pro
Marshall Monitor II ANC mají oproti Beats Solo Pro větší a pro mne pohodlnější náušníky. Marshally jsou kolem celých uší, přičemž Solo Pro jsou sluchátka jen na uši. Po pár hodinách poslechu mě ze sluchátek od Beats nesnesitelně bolely uši a sluchátka šla z hlavy. V čem ale Beats, konkrétně model Solo Pro vede, je párování s Apple produkty. Sluchátka disponují stejným čipem jako je tomu v případě AirPods a připojují se k zařízení pouhým rozložením. Cena a zvuk jsou zhruba shodné.
Porovnání s Bose NC 700
Cena tohoto modelu sluchátek od Bose se pohybuje okolo 9.000 Kč, takže v tomto směru Marshally rozhodně vedou. Jak už jsem psal dříve, k NC 700 dostanete tvrdý, opravdu odolný obal, ve kterém o tak drahá sluchátka rozhodně strach nemáte. Co se týče zvuku, i tady mne Bose NC 700 přesvědčily o něco více. Čistější podání výšek a středů i lepší podání basů. Navíc se NC 700 dají připojit ke dvěma zařízením najednou. Dívám se na iPadu na film, ale někdo mi zavolá na můj iPhone a sluchátka se automaticky přepojí k telefonu a pozastaví film.
Porovnání s BeoPlay H9
Měl jsem možnost porovnat Marshally i s nejvyšší řadou sluchátek od Bang & Olufsen. Jednalo se o několik let stará sluchátka s označením H9 (1. generace). Co se týče designu a zvuku, i po těch letech u mě H9 jednoznačně vedou. V čem ale mají Marshally výhodu, je jejich flexibilita a to, jak dobře je můžete složit. Uděláte z nich v podstatě takové klubíčko. V případě H9 můžete jen otočit náušníky a sluchátka dáte do roviny. Na druhou stranu pocitově větší H9 váží jen 285 g a působí mnohem lehčím dojmem.
Závěr
Sluchátka Marshall Monitor II hrají vskutku úctyhodně. Ovšem pokud jste někdy okusili i sluchátka od jiných značek, na která Marshally útočí cenovkou, bojím se, že vás nenadchnou tolik, jako konkurence. Sluchátkům nejvíce sedí rocková hudba, kterou umí podat velmi přesně. Pokud ovšem jako já posloucháte od každého žánru trochu, rychle přijdete na to, že dunivé sety od Rogera Sancheze na nich zkrátka nezní tak dobře jako kytarové fláky od U2.
Marshall Monitor II jsou zároveň velice povedeným designovým kouskem s osobitě pojatým stylem. Sluchátka si obstojně poradí také s mluveným slovem, takže se skvěle hodí například pro sledování filmů. V konečném výsledku tak jde o univerzální sluchátka, byť největší radost udělají fanouškům hudby s nástrojovým obsazením.