Novinky

Malé salto pro robota, obrovský skok pro lidstvo: Při pohledu na robota Atlas vám spadne čelist

O společnosti Boston Dynamics a jejích robotech jsme vás už několikrát informovali. Firma dříve vlastněná holdingem Alphabet se v posledních měsících ukazuje jako lídr v oblasti robotiky. Po čtyřnohém stroji, který připomíná křížence Terminátora se psem tu máme dalšího robota, který by mohl z fleku vystupovat jako předskokan na atletických soutěžích. Projekt Atlas prochází vývojem už nějaký ten rok, nicméně současný stav jasně ukazuje, jak velký kus práce za tím stojí. Z fáze nemotorné změti servomotorů zavěšených na několika lankách, se Atlas vyvinul v něco, co stojí minimálně za krátkou pozornost.

Boston Dynamics ukázalo nového robota jako vystřiženého ze sci-fi filmu

Atlas je humanoidní robot, který má dvě nohy a další dvě končetiny sloužící jako ruce. Zatímco ještě nedávno se poslední demo ukázky chlubily poněkud nejistou chůzi v terénu, dnes tu máme stroj, co dokáže skákat „stoosmedástky“ a jako třešničku na dortu přidat parádní backflip (salto vzad). To vše bez jakéhokoli jištění či jiné podpory.

Pokud bude další vývoj pokračovat stejným tempem, do pár let pohlédneme do očí nové generaci humanoidních robotů, které budou schopny stejných kousků jako vrcholoví atleti. Je ovšem otázkou, k jakým účelům budou sloužit. První náznaky hovoří o záchranných pracích a nasazení v místech, kde by člověk nepřežil. S ohledem na japonské zázemí společnosti se nabízí odklízecí práce v areálu zdevastované jaderné elektrárny Fukušima. Možností uplatnění je samozřejmě daleko víc, prací ve skladech počínaje či osobní asistencí konče.

Richard Streit

Pisálek, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří cestování, rodina, elektronická hudba, příroda a moderní technologie.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button