Novinky

Budoucí Macbooky budou disponovat trackpadem schopným navodit iluzi různých materiálů

Apple získal další patent, který by mohl výrazně rozšířit schopnosti budoucích Macbooků. Přihláška popisuje dotykový trackpad s pokročilou haptickou odezvou. Kromě víceúrovňové detekce tlaku umožní simulovat pocity z různých druhů materiálů. Mix rozličných typů vibrací a změn teploty dovolí zmást lidské receptory. V praxi by uživatelé mohli například cítit strukturu dřeva či chladného kovu. Teplotu plochy půjde měnit v průběhu času, kdy systém bude kontinuálně vyhodnocovat všechny vstupní parametry.

force_touch_trackpadZ technického popisu je patrné použití vibračních jednotek podobných aktuálnímu Taptic Engine, na které lze narazit v 12“ Macbooku či poslední revize Macbooku Pro. Regulaci teploty obstará Peltierův článek. Toto zařízení funguje na základě Peltierova jevu, kdy vlivem procházejícího proudu mezi vodiči vzniká odlišná teplota. Nevýhodou těchto modulů je relativně vysoká energetická náročnost, což není v případě přenosných počítačů žádoucí vlastností.

Realistická simulace různých povrchů může zážitek z používání počítače a operačního systému pozvednout na docela jinou úroveň, než na jakou jsme nyní zvyklí. Ostatně podle některých informací má Apple s technologií 3D Touch/Force Touch velké plány. Analytik Ming-Chi Kuo už několikrát prohlásil, že iPhone 7 dostane do vínku displej s vylepšenou 3D Touch vrstvou, která nabídne mnohem více možností a lepší provázanost s operačním systémem iOS.

Zdroj

Richard Streit

Pisálek, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří cestování, rodina, elektronická hudba, příroda a moderní technologie.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button