Novinky

Letošní Macbooky dostanou grafické čipy Polaris od AMD. Co to přinese v praxi?

Snad všichni fanoušci Applu již netrpělivě očekávají příchod nových Macbooků, které se mají světu představit v polovině letošního června na vývojářské akci WWDC 2016. Kromě změn v designu má Apple údajně oznámit hardwarovou revizi kompletního portfolia počítačů. Zákulisní zdroje nedávno potvrdily, že kalifornský výrobce použije nové grafické čipy s kódovým označením Polaris od AMD.

AMD-Polaris-11-Polaris-10-GPUs-feature-800x453Konkrétně má jít o modely Polaris 10 (Elesmere) a Polaris 11 (Baffin). První z jmenovaných bude svým výkonovým rozsahem vhodný pro integraci do přenosných počítačů. Polaris 11 je plnotučná grafika a pravděpodobně se objeví v aktualizovaném modelu iMac pro rok 2016.

Oba modely vychází z 14nm výrobní architektury, což je v porovnání 28 nm výrazný skok vpřed. Poměrně velké změny by mohl doznat iMac 5K, který v současné generaci spoléhá na mobilní grafiku, což příliš nekoresponduje se zaměřením tohoto jinak fantastického stroje. Z pohledu výkonu půjde o dvounásobný nárůst při částečném snížení energietických nároků. Pokročilejší architektura se tedy podepíše na delší výdrži, která je v segmentu přenosných počítačů ostře sledovaným kritériem.

AMD-Polaris-16-800x450Přechod na 14nm výrobu s sebou přináší proporční úspory, což by mohlo znamenat, že výkonnější grafika půjde integrovat do 13“ Macbooku Pro. V tomto bodě se však bavíme pouze o spekulaci, které nepřikládáme velkou váhu.

Zdroj

Richard Streit

Pisálek, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří cestování, rodina, elektronická hudba, příroda a moderní technologie.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button