Tipy a trikyZačínáme s Macem

Mac OS X – Co je Aqua?

Zjednodušeně řečeno Aqua je to, s čím se uživatel setkává, když používá Mac OS X. Aqua řídí vzhled a chování systému Mac OS X. Aqua je hezké, intuitivní a elegantní uživatelské rozhraní, přes které uživatelé komunikují s jejich Macem. Je to co dává Macu jeho vzhled.

Aqua dává Mac OS X elegantní hladký vzhled, zářivé barvy, průhledná tlačítka a ikony ve vysokém rozlišení. Aqua také přidává Mac OS X další vizuální efekty jako například stíny, průhlednost, odrazy nebo animace.

Noví uživatelé si hned všimnou barevných tlačítek a hliníhového vzhledu, který je provází celým systémem. Aqua má také alternativní téma, které se jmenuje Grafitové.

Ovládací prvky Aqua jsou složitější než u jiných operačních systémů díky Quartz kompozitoru, pokročilému zpracování grafiky. Quartz kompozitor byl v operačním systému Mac OS X 10.2 Jaguar rozšířen a pojmenován Quartz Extreme. V operačním systému Mac OS X 10.4 Tiger, Apple uvolnil Quartz Extreme 2D – pokročilejší grafické jádro. Jak Quartz Extreme tak i Quartz Extreme 2D používají OpenGL ve spojení s grafickými kartami k vykreslování oken jako textur. To umožňuje rychlejší zpracování grafiky, protože grafika nemusí být vypočítávána CPU. Tím pádem CPU může pracovat hlavně na úkolech spojených s během aplikací a operačního systému.  Celkově, toto je mnohem lepší způsob jak rozložit práci, aby Mac fungoval rychleji a efektivněji.

Mac OS X 10.5 Leopard přinesl další vylepšení Aqua včetně ještě uhlazenějšího vzhledu a například Coverflow. Kromě toho od Mac OS X Leopard jsou všechny spuštěné aplikace v Docku signalizované malou svítící tečkou oproti černému trojuhelníku, který byl přítomen v předcházejících verzích Mac OS X. Za povšimnutí jistě také stojí to, že Aqua vzhled byl implementován do programů iTunes, Safari nebo Quicktime pro Microsoft Windows.

Díky Aqua bude prostředí Mac OS X relativně známé pro nové uživatele. Navigace v Mac OS X je díky Aqua snadná a rychlá. Aqua obsahuje tyto hlavní komponenty, které mezi sebou spolupracují a umožňují tak uživatelům pracovat na Macu:

  • Plocha
  • Dock
  • Finder
  • Nabídky menu

Další funkce Aqua jsou například:

  • Automator
  • Dashboard
  • Expose
  • Rychlé přepínání uživatelů
  • Spotlight
  • Předvolby systému

Všechny tyto funkce a technologie hrají klíčovou roli v tom, jak budete komunikovat a používat váš Mac. Každá nová verze Mac OS X není jen vylepšením stávajících Aqua součástí a funkcí, ale přináší i nové. Mac OS X Tiger 10.4 přinesl například Dashboard a Spotlight, Mac OS X Panther 10.3 přinesl mimo jiné například Exposé.

Aqua také přináší jednotnost. Všechny klávesové zkratky jsou stejné napříč spuštěnými aplikacemi díky systémové klávese CMD. Klávesové zkratky na Mac OS X používají klávesu CMD ve spojení s další pro vykonání akce. Například stisknutím CMD a P najednou otevře dialogové okno pro tisk. Můžete to zkusit z jakékoliv aplikace – Mail, TextEdit, Safari,

Zkušení uživatelé často obcházejí Aqua rozhraní používáním Terminálu, kterým se dá s příkazové řádky Mac OS X také ovládat.

FiL

Dlouholetý uživatel produktů Apple všeho druhu a věčný experimentátor. Dne 1.1.2012 po několikaletém rozmýšlení založil tento blog pro začínající i zkušené uživatele a pokud může vždy se snaží pomoct. Držitel Apple Certified Associate - Mac Integration 10.7, Apple Certified Associate - Mac Integration 10.8. Apple Certified Support Professional 10.7 a Apple Certified Technical Coordinator 10.7

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button