Recenze

LED lampa Lamax Gentilight Touch: Dokonalý zdroj světla pro čtení

V dnešní recenzi se podíváme na produkt, o kterém se na našich stránkách moc často nedočtete. Přesto se jedná o zařízení, které můžeme zařadit do kategorie chytrých domácích pomocníků. Řeč je o LED lampě Gentilight Touch s regulací teploty a intenzity světla od společnosti Lamax. 

Lampa ke koncovému zákazníkovi dorazí v precizním balení, za jehož zpracování by se nemuseli stydět ani pánové z Cupertina. Kromě hlavního aktéra našeho testu nalezneme v balení také microUSB nabíječku a uživatelskou příručku.

lamax_lampa1

Lampička dorazila do redakce kompletně vybitá. Z vlastní lenivosti jsem si řekl, že přibalenou nabíječku rozbalovat nebudu a zařízení nabiju jiným microUSB kabelem, kterých se v každé domácnosti povaluje dostatek. Přišel ale nečekaný problém. Konektor od Lamaxu je totiž neobyčejně dlouhý a proto lampu není jiný microUSB kabel schopen nabít. Přibalená nabíječka přece jen musela být rozbalena…

Samotná lampa svým zpracováním nezklame. Design zde navíc pracuje v symbióze s užitečností. Jedinou nepraktičností je pogumovaný povrch na spodní straně lampy, který kryje integrovaný akumulátor. Díky své úpravě se totiž jedná o dokonalý magnet na prach. Samotný kryt lampy je vyroben z kovu a tak je od podobných problémů oproštěn. Díku již zmíněné baterii je lampička v podstatě bezdrátová. Pokud je však umístěna stabilně na jednom místě, není problém ji mít neustále pomocí microUSB připojenou ke zdroji elektřiny a o stav nabití akumulátoru se tak nemusíte nestarat. Výhodou je také flexibilita zařízení. Ohebný kloub mezi stojanem a svítidlem lze podle potřeby tvarovat.

Ovládání je velmi jednoduché – co jiného také od stolní lampy čekat. Na stojanu najdeme dotykovou zapínací plochu. Kousek pod ní se zabydlela další funkční tlačítka. Vlevo jde o regulaci teploty emitovaného světa. První možností je světlo bílé barvy, na které jsme u LED svítidel zvyklí. Studené bílé světlo je podle výrobce ideální pro psaní. Mezistupněm je o něco teplejší odstín, jenž je vhodný pro čtení. Nejteplejší odstín je určen pro práci na počítači. Osobně jsem nejčastěji používal střední zabarvení světla, které už pro někoho nepříjemné bílé záření redukuje.

lamax_lampa2

To je však způsobeno tím, že osobně mi nezvykle bílé záření není příjemné. Rozhodují zde tedy osobní priority. Pokud jste ale podobně jako autor těchto řádků naučený večer svůj iPhone automaticky přepínat do režimu Night Shift, pravděpodobně budete tento druh světla používat také u lampy Lamax. Vedle voliče teploty světla najdeme také dotykovou plochu pro regulaci intenzity světla. Během testu jsem s touto plochou manipuloval jen minimálně. Pokud totiž chcete pohodlně vidět na to, co právě děláte, je potřeba mít lampičku nastavenou na maximální intenzitu.

LMA050a_4

Baterie má kapacitu 2000 mAh, což v praxi přináší energii pro zhruba dva večery práce. To ostatně odpovídá také širokému rozpětí, které udává výrobce. Podle něj se výdrž lampy na jedno nabití v závislosti na nastavené intenzitě pohybuje mezi 3 až 30 hodinami. Samotné nabíjení je poměrně dlouhé, zabere 3-4 hodiny. Ideální je proto buďto lampu nabíjet přes noc a nebo ji ze zdroje energie až na výjimky vůbec nevytahovat. O stavu baterie informuje LED dioda na přední straně zařízení. Slabou baterii označuje modrá barva, zatímco nabíjení signalizuje červené zbarvení diody. Logika výběru barev pro ukazatel stavu akumulátoru přílišný smysl nedává. Jde ale o malichernost, nad kterou se není třeba nikterak pozastavovat.

LMA050a_3

V reálném světě je lampa Lamax Gentilight jako stvořená pro čtení. Vzhledem k bezdrátovému provedení a flexibilitě ji totiž jednoduše přichytnete například ke konstrukci postele. V případě práce s počítačem u stolu už je to ale horší. Síle klasické stolní lampy se totiž LED svítilna zkrátka nevyrovná. Jedná se tak spíše o doplňkové svítidlo. Vzhledem k funkcím, o kterých se ostatním lampám nezdá ani v nejdivočejších snech, je cena nastavena poměrně rozumně. V době testování se cena na tuzemském trhu pohybovala kolem 1 690 korun. Pokud tedy hledáte vynikající svítidlo pro čtení nebo jste zvyklí pracovat jen s minimálním, ale zároveň příjemným světlem, je lampa Lamax Gentilight Touch tou ideální volbou.

Štítky

Michal Benatzky

Vystudovaný novinář, který uvízl ve sféře marketingu. Kromě toho i hrdý redaktor ceskymac.cz. Nejraději píše o technologiích, chytrých vychytávkách a občas i o ekonomice a kryptoměnách. V létě kolo, v zimě lyže.

Jeden komentář

  1. Zajímavé řešení, které prakticky nemá konkurenci. Nejblíže se dostávají takovéto spíše venkovní přenosné lampičky https://www.rajsvitidel.cz/led-svitilna-pl-handy-ii-/, ovšem bez funkcí, akumulátoru a napájení ze sítě.
    Gentilight má pár much, ale jinak se zdá být zajímavým produktem, dokáži si ho představit ve studentském bytě, kde není moc vybavení. Zastal by tam nejednu funkci díky své versatilitě.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Close
Close