Novinky

Lawk One jsou první AR brýle pro sportovce a outdoorové dobrodruhy

  • Lawk One jsou první AR brýle pro sportovce
  • Ovládat se budou skrze hlasového asistenta ChatGPT
  • Do prodeje zamíří již v prosinci

Rozšířená realita je další klíčovou technologií, která bude v následujících letech ovlivňovat naše života. Zatím to tak možná nevypadá, ale na trhu se začínají objevovat první produkty, které využívají prvky rozšířené reality. Největší pozornost na sebe aktuálně strhávají headsety Meta Quest a Apple Vision Pro. V obou případech se ovšem jedná o zařízení, u nich se počítá s používáním v domácích podmínkách. Projekt AR brýlí LAWK ONE se však rozhodl jít odlišnou cestou a cílí na sportovně aktivní jedince.

Lawk One jsou brýle pro rozšířenou realitu, které využívají dva monochromatické zobrazovače. Na rozdíl od „domácích“ AR/VR headsetů jsou brýle Lawk One vyvíjeny jako sportovní doplněk. Tvůrci projektu nejčastěji vyzdvihují navigační schopnosti a možnost propojení s dalšími sportovními doplňky. V případě cyklistiky lze brýle spárovat například s hrudním pásem či snímačem šlapání a naměřená data zobrazit v zorném poli uživatele.

S brýlemi lze také telefonovat, ovládat hudební přehrávač, nebo si nechat zobrazit příchozí zprávy. Zjednodušeně řečeno, Lawk One umí v podstatě to samé, na co jsme zvyklí u chytrých hodinek, jen s tím rozdílem, že displej máte doslova před očima.

K ovládání slouží ChatGPT

Na přední straně se nachází 4K kamera se 120stupňovým záběrem. Nahrávat však lze pouze kratší videa do délky maximálně 60 vteřin. Pořizovat lze také 8Mpx fotografie. Na nožičkách brýlí se nachází několik ovládacích prvků, ale podle tvůrců bude daleko pohodlnější využívat hlasového asistenta založeného na jazykovém modelu ChatGPT.

O zobrazovací vlastnosti se stará dvojice micro-LED displejů. Maximální jas činí 1150 nitů a díky monochromatickému zobrazení mají Lawk One nabídnout skvělou čitelnost za jakýchkoli světelných podmínek. Jelikož má jít o sportovní doplněk, tak velice důležitým parametrem je také hmotnost. Ta činí příjemných 80 gramů a to včetně baterie, která má vystačit na 8 hodin provozu.

Prvními majiteli brýlí Lawk One se stanou ti, kteří projekt podpořili v rámci Kickstarter kampaně. Sériová výroba odstartuje v průběhu prosince a po naplnění závazků z kickstarteru se brýle dostanou do volného prodeje. Cena mimo kampaň je nastavena na 500 dolarů (cca 11 000 Kč bez daně), což s ohledem na oznámené parametry nezní vůbec přehnaně.

Richard Streit

Pisálek, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří cestování, rodina, elektronická hudba, příroda a moderní technologie.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button