Novinky

Komentář k Apple Watch

Den “D” se pro příznivce Apple Watch nezadržitelně blíží, již 10. dubna je bude možné předobjednat a první nedočkavci si půjdou stoupnout do fronty před Apple Store v pátek 24. dubna. Vyplatí se vůbec pořídit si první generaci Apple Watch?

Předem upozorňuji, že jsem “apple fanboy” až do morku kosti, avšak Apple Watch je první produkt, u kterého si nejsem úplně jistý jeho přínosem. Prakticky denně sleduji dění kolem Apple, sleduji zahraniční fóra a portály věnující se stejné problematice. Poprvé jsem však narazil na produkt, který vyvolává bouřlivé emoce a diskuze o přínosnosti nového produktu Apple i ze strany zarytých fanoušků.

Apple vždy ví, co dělá a má svou cílovou skupinu velmi dobře prozkoumanou. Je to však i v případě Apple Watch? Na první pohled to vypadá, že ano, proto Apple představil hned tři varianty svých chytrých hodinek:

Apple Watch Sport

Jedná se o nejlevnější variantu Apple Watch. Už ze svého názvu napovídá, pro koho by měly být určeny. Měla by oslovit uživatele, kteří se zajímají o fitness a zdravý životní styl nebo uživatele, kteří mají velmi pozitivní vztah k nějaké aktivní sportovní činnosti a chtějí si tuto aktivitu monitorovat a zaznamenávat. Už zde ovšem narážejí na první problémy, první generace nedisponuje dlouhou výdrží baterie a počet veličin, které umí měřit, není též ohromující. V současnosti dostupné fitness náramky umí více za stejnou nebo dokonce za menší cenu. Zásadní problém pro uživatele je též nemožnost monitorování spánku. Navíc, všichni výrobci fitness náramků se letos budou snažit přinést ještě lepší funkce než první generace Apple Watch. A konkurence má dobře nakročeno…

Apple Watch

Tato produktová řada má cílit na skupinu současných uživatelů iPhone, která vnímá značku Apple jako préminový a do určité míry jako reprezentativní produkt. Úmyslně píšu “uživatelů iPhone” z jednoho zásadního důvodu. Bez novějších iPhone jsou vám všechny verze Apple Watch k ničemu. Tato verze Apple Watch je vyrobena z oceli a nebyl by to Apple, kdyby zaběhlý proces zpracování oceli nějak neinovoval a patřičně to neodprezentovat na Apple Eventu Spring Forward. Utratíte přibližně 20.000,- Kč za první generaci Apple Watch?

Apple Watch Edition

Nejdražší a luxusní řada chytrých hodinek s patřičnou cenovkou. Zde se zdá, že Apple cílí na bohaté uživatele, kteří používají iPhone a na rukou již s velkou pravděpodoností nosí hodně drahé hodinky (bavíme se o částce kolem 350.000,- Kč) předních výrobců. Pro tyto uživatele to budou jen další zlaté hodinky, které mají navíc nějaké chytré funkce. Předpokládám, že v několika následujích měsících se tato řada Apple Watch objeví na zápěstí celebrit, vrcholových sportovců a top manažerů a my se o tom “nějak dozvíme”. Všichni víme, že Apple patří ke špičce ve využívání product placementu ve všech možných segmentech trhu.

Vyplatí se vůbec pořídit si první generaci Apple Watch?

Ano. Ne? Moc dobře vím, že to je složitý rozhodovací proces. Spousta uživatelů je pevně rozhodnuta, že si další skladánku v podobě Apple Watch do Apple eko-systému pořídí, dávají jim smysl a jejich používání nějakým způsobem obohatí či ulehčí život. Nadneseně. Ať už vaše rozhodnutí jakékoliv, je správné!

Apple Watch se budou skvěle prodávat, o tom nepochybuji.  Apple nám všechny tyto úspěšné mylníky pro Apple Watch přednese na další keynote. Dozvíme se informaci o úžasném počtu prodaných hodinek, překonají všechny počty doposud prodaných zařízení Andriod Wear a vůbec všech chytrých náramků a též neustále rostoucí číslo aplikací určených pro Apple Watch.

Při pročítání internetových diskuzí jsem narazil na dva zásadní problémy dlouholetých uživatelů Apple produktů:

Výdrž baterie

Toto je nejčastěji kritizovaná vlastnost nového produktu. Spíte vůbec s hodinkami na ruce? Už jsme si dávno nevědomky zvykli na to, že naše chytrá zařízení nabíjíme alespoň jednou denně. Apple sice dělá všechno pro to, abychom měli skvělé a lepší baterie, ale vždy upřednostní design nového zařízení. Podívejte se například na nový MacBook, který má nové baterie. Mohli do stejného těla dát více baterií a zlepšit tak výdrž. Ale… dali do tenšího těla novou baterie a výdrž je téměř stejná jakou u současné generace MacBooků Air.

Zastarávání hardware

Skeptičtí Apple uživatelé radí počkat až na druhou generaci, která bude o mnoho lepší. Bude. Ale to budou všechny Apple produkty za dva roky, počínaje Apple TV přes iPhone, iPady a konče třeba u MacBooku Pro. Osobně si myslím, že Apple Watch nebudou zastarávat tak rychle nebudou, protože jsou navrženy tak, že veškeré aplikace běží ve vašem iPhone a hodinky slouží jako jakési notifikační centrum, které vás upozorní, že např. přišel nový email.

V českém prostředí mohou uživatelé narazit na další tyto překážky:

  • Apple Watch mají NFC čip pro Apple Pay, u nás s ním nezaplatíte. Doufejme, že se to brzy změní
  • osobní asistenka Siri stále neumí česky, současné beta verze iOS sice už na češtinu ukazují, ale osobně si myslím, že se ji dočkáme až s příchodem nového iPhone a iOS9

Celý můj kometář může vyznít velmi kriticky, ale berte jej jako reálné zhodnocení současné situace vztažené na české prostředí a moje osobní využívání technologií. Jak jste na to vy? Koupíte si Apple Watch?

Doporučené články

Back to top button