Novinky

Klíčový dodavatel Applu dosáhl zásadního milníku v oblasti procesorů

Společnosti TSMC se podařilo dosáhnout dalšího milníku ve výrobě mobilních čipsetů založených na 5nm architektuře. To je dobrá zpráva především pro Apple, který TSMC využívá jako důležitého partnera dodávajícího klíčové komponenty do jeho produktů. Již před rokem se objevily první spekulace, že TSMC pracuje na 5nm čipech, které bude dodávat Applu.

iPhone XR

Tiskové oddělení TSMC uvedlo, že na vývoji zbrusu nové infrastruktury pracovali s dalšími partnery, kteří pomohli celý projekt dotáhnout do zdárného konce. Přechod na pokročilejší technologii výroby bude znamenat, že Apple může pracovat na novém návrhu procesorů řady “A-x“, které jsou srdcem všech iPhonů a iPadů.

Vyšší výkon a delší výdrž

Nový typ procesoru nabídne 1,8krát vyšší hustotu než současná generace Apple A12 Bionic (7nm architektura), který pohání například iPhone Xs (recenze). Od 5nm čipsetů lze s jistotou očekávat zásadní nárůst výpočetního výkonu, který opět posune schopnosti mobilních zařízení na další úroveň. Opomenout nelze ani nižší energetickou náročnost, která se může do jisté míry projevit delší výdrží na jedno nabití.

Remade
Remade

Jelikož se jedná o doslova horkou novinku, s uvedením na trh to letos příliš nevypadá. Jako první musí dojít k odeslání testovacích vzorků do ústředí Applu, kde započne první kolo testování. Teprve po následné optimalizaci a úpravách návrhu se TSMC může pustit do finálního ladění výrobních linek. V praxi to bude znamenat, že první iPhone či iPad s 5nm procesorem se objeví nejdříve příští rok.

TSMC se zároveň nechalo slyšet, že 5 nanometrů není cílová destinace a již nyní začíná pracovat na 3nm technologii, která by měla být komerčně dostupná do roku 2022.

Zdroj
9to5mac
Štítky

Richard Streit

Pisálek, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří cestování, elektronická hudba, příroda a moderní vědy.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Close