iOS

Klávesnice SwiftKey pro iOS z vás udělá mistra ve psaní na dotykové klávesnici

Dlouhé roky po uvedení iPhonu mohli uživatelé používat pouze jedinou nativní klávesnici. To se změnilo s příchodem iOS 8, kdy Apple oznámil podporu klávesnic třetích stran, což komunita přivítala s hlasitým aplausem. Osobně jsem jich vyzkoušel hned několik, abych následně zjistil, že ani jedna nevyhovuje mým potřebám. Další tři roky jsem spokojeně žil s klasickou klávesnicí od Applu a na možné alternativy jsem absolutně zapomněl.

Setkání po několika letech

Nativní klávesnice v iOS není vůbec špatná. Píše se na ní vcelku dobře a pokud nemá člověk místo prstů paličky na buben, stěžovat si pravděpodobně nebude. Osobně však na iPhonu často odpovídám na e-maily, což může být občas problém. Zádrhel přichází v momentech, kdy chcete psát spisovně. Vyťukávání znaků s háčkem či čárkou je pěkná otrava a většinou to vede ke snaze být stručný více, než by se slušelo. V posledních týdnech jsem ovšem našel optimální řešení mého problému, respektive znovuobjevení klávesnice SwiftKey.

Zřejmě největší výhodou SwiftKey je inteligentní predikce slov. Stačí pár dní praxe a často opakované fráze či dokonce celé věty napíšete jen s minimem dotyků na samotnou klávesnici. Navrhované slova se objevují v samostatném řádku nad horní řadou kláves. Čím déle tedy SwiftKey používáte, tím je predikce přesnější a vaše psaní rychlejší. Jak prosté.

Aplikace nabízí kromě nastavení a výběru skinů také zajímavé statistiky

Těžce návykové švihání

Další libůstkou je možnost psaní šviháním prstu po klávesnici. Když tuto funkci ukážete někomu, kdo ji nezná, s nejvyšší pravděpodobností na vás bude zírat s otevřenou pusou. V praxi to funguje tak, že položíte prst na klávesnici a tahy pokračujete na další písmena. Tento styl psaní je natolik návykovou záležitostí, že klasické ťukání na jednotlivá písmenka ve vás bude vyvolávat absolutní znechucení. Ze začátku to chce chvilku cviku, nicméně velmi rychle se dostaví razantní zrychlení. Zmínit si zaslouží také možnost modifikace. Součástí aplikace je hned několik desítek nejrůznějších skinů. Vzhled klávesnice si tak můžete zvolit třeba podle nálady, případně ho sladit s krytem či tapetou.

SwiftKey nabízí celou řadu barevných skinů, z nichž si vybere naprosto každý

Na druhou stranu je férové zmínit několik věcí, které mi na SwiftKey vadí. První z nich je plýtvání místem na iPhonu X. Pod spodní řadou kláves je spousta nevyužitého místa, kde bych si například představoval výběr z nejpoužívanějších emotikon. Lepší zpracování by si zasloužilo také zadávání neznámých slov s háčkem či čárkou. U konkrétních znaků je třeba podržet delší dobu prst, což zbytečně zdržuje.

Jednou za čas je dobré se podívat do aplikace, kde se dozvíte poměrně zajímavé statistiky o tom, kolik vám SwiftKey například ušetřila ťuknutí na displej, nebo kolik slov se jí podařilo správně predikovat. Jak jsem byl zpočátku vůči klávesnici SwiftKey nedůvěřivý, nakonec jsem u ní zůstal. Za největší přínos vůči nativnímu řešení od Applu považuji inteligentní predikci. Psaní šviháním prstu po displeji je natolik návykové, že když si ho jednou vyzkoušíte, už nebudete chtít nic jiného. Pokud se vývojářům ještě podaří odstranit těch několik drobností, používání klasické klávesnice v iOS přestane dávat smysl.

Pokud máte vlastní zkušenosti s alternativními klávesnicemi pro iOS, budeme rádi za vaše názory v diskuzi.

Richard Streit

Pisálek, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří cestování, rodina, elektronická hudba, příroda a moderní technologie.

Doporučené články

4 Komentáře

  1. Hlavně by Apple měl dělat něco s tím prázdným místem pod klávesnicí. Jinak ano s kvalitami Swiftkey souhlasím. Jen po každé aktualizaci aplikace je potřeba aktivovat znovu.

  2. Nejlepší klávesnice. Jen škoda, že nemá ikonu pro diktování. Tu má asi systémově jen nativní a musí se na ni zbytečně složitě přepínat. Diktování totiž začíná být natolik přesné, že i v hluku na ulici mezi tramvajemi “napíši” mail s 90% přesností.

  3. Prosím poraďte jak napsat na klávesnici Swiftkey přehláskované u mobilního telefonu Huawei Y5 2018. Děkuji.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button