NovinkyRecenze

Kingston MobileLite Wireless Pro: Bezdrátová čtečka nabitá až po okraj funkcemi

Dlouho se mi nestalo, abych při testování narazil na zařízení, z něhož bych byl tak nadšený jako z Kingston MobileLite Wireless Pro. Tato na první pohled nenápadná krabička v sobě ukrývá tolik funkcí, že jednoslovná definice se hledá jen velmi obtížně. Dlouhou dobu jsem nad tímto tématem přemýšlel a napadlo mě přirovnání k legendárním nožům od švýcarské firmy Victorinox, případně KPZ pro přežití v digitální džungli 21. století.

Kingston_mobileliteMGKingston_mobilelite9326

Kingston MobileLite Wireless Pro je určen pro snadné zálohování, sdílení multimediálního obsahu a jako bonus přidává pár užitečných funkcí navíc. Vezměme to však pěkně od začátku. V prodejním balení naleznete kromě zařízení samotného microUSB kabel, který slouží pro nabíjení a redukci z microSD na SD kartu. Víc toho za své peníze nedostanete a popravdě ani není třeba. Plastová konstrukce působí bytelným dojmem, vytknout lze pouze lesklou horní stranu, která je magnetem na otisky a další nečistoty. Celkové rozměry činí 115 x 80 x 24 mm, hmotnost se zastavila na hodnotě 194 gramů. Přes kapesní rozměry budete tuto krabičku spíše nosit v batohu či kabele. Pojďme ale rovnou k meritu věci.

Kingston_mobileliteMGKingston_mobilelite9337

Na bocích nalezneme řadu portů doplněných o vypínací tlačítko, které je mírně zapuštěné, aby nedocházelo k nechtěnému vypnutí v momentech, kdy zařízení právě používáte. V těsném sousedství nalezneme microUSB konektor pro napájení a zdířku resetovacího tlačítka. Druhý bok si zabrala čtečka paměťových SD karet a klasické USB. To využijete kromě připojení flash disků také při nabíjení smartphonu. V Kingstonu si totiž velmi dobře uvědomují slabiny dnešních smartphonů a do těla integrovali Li-Ion akumulátor s kapacitou 6700 mAh (24,12 Wh). Výstupní proud má 2 A, což v praxi znamená stejně rychlé nabíjení, jako skrze klasickou nabíječku připojenou do zásuvky.

Na protilehlé straně najdeme konektor RJ-45. Ten slouží pro zasunutí ethernetového kabelu od modemu či přípojky. Tím lze MobileLite snadno proměnit na WiFi hotspot, což nejvíce oceníte například na hotelovém pokoji. Bezdrátové moduly (802.11 b/g/n a 802.11 ac) mě překvapily svou citlivostí a problém nenastal ani v rychlosti, která je pro potřeby mobilního připojení a streamování naprosto dostačující. Bezdrátovou výbavu uzavírají funkce Wireless Bridge a Access Point.

Kingston_mobileliteMGKingston_mobilelite9336

Aby toho nebylo málo, kompaktní kvádřík v sobě dále ukrývá 64GB interní úložiště. K němu lze přistupovat skrze mobilní aplikaci, kterou si zdarma stáhnete z App Store či Google Play. Uživatelské rozhraní je intuitivní a zorientování nezabere běžně zkušenému uživateli více než pár minut. Mírně zklamaný jsem byl pouze z designu aplikace, jejíž vzhled příliš nekoresponduje s aktuálními trendy a působí zastarale. Co ovšem ztrácí na kráse, dohání v ostatních oblastech. Z úvodní obrazovky se jedním kliknutím dostanete k správci souborů a položce pro rychlou zálohu či obnovení.

kingston_screen_app

V praxi jsem nejčastěji MobileLite Pro používal k průběžnému zálohování fotografií ze zrcadlovky a pro náhledy na iPhonu, který k tomuto účelu vyhovuje lépe, než miniaturní displej fotoaparátu. Slůvko průběžné bych rád zdůraznil, jelikož v momentě, kdy se rozhodnete překopírovat přes dva tisíce fotografií z SD karty na interní úložiště jako já, počkáte si několik dlouhých minut. Při zálohování obsahu z paměti iPhonu je situace daleko příznivější. Soubory můžete libovolně přesouvat, kopírovat a mazat mezi jednotlivými úložišti.

Kingston_mobileliteMGKingston_mobilelite9335 (kopie)

Mezi další funkce, které na MobileLite Wireless Pro oceníte patří streamování obsahu. Jestliže vás čeká delší cestování, není nic jednoduššího, než do paměti nahrát oblíbenou sbírku seriálů a zpříjemnit si například dlouhý let nad nad Indickým oceánem. Čtečka nativně podporuje formáty MP3, WAV, m4V a mp4 (kodek H.264). Cestovatele bude nepochybně zajímat výdrž. Výrobce udává až 19 hodin nepřetržitého provozu. V praxi tomu není daleko od pravdy, nicméně výsledný čas může razantně ovlivnit nabíjení připojeného smartphonu. Při delším používání se zařízení mírně zahřívá, ale ne natolik abychom to mohli označit za nepříjemné.

Celkově vzato jsem na Kingston MobileLite Wirelles Pro hledal chyby jen velmi obtížně. Nejvíce jsem postrádal podrobnější informace o stavu nabití. Ačkoli aplikace zobrazuje malou ikonu, raději bych zde viděl procentuální vyjádření. V průběhu testování došlo zhruba pětkrát k přerušení navázaného spojení. Skutečný důvod jsem nedokázal odhalit, nicméně vždy se tak stalo při přepnutí iPhonu do režimu nízké spotřeby. Poslední výtku namířím k již zmíněnému rozhraní aplikace, které by mohlo být více propracované a podporovat základní gesta z iOS.

Kingston_mobileliteMGKingston_mobilelite9340

Kingston MobileLite Wireless Pro je nesmírně užitečné zařízení určené všem uživatelům, kteří často cestují, nebo potřebují bezdrátový přístup ke svým datům. Osobně v něm vidím ideálního společníka pro fotografy, kde mi tento typ produktu dává největší smysl. V krizových případech dokáže hravě nahradit power banku a zároveň poslouží jako hotspot pro další zařízení. Míra využití je ve finále mnohem širší a jestliže vás alespoň část funkcí oslovila, budete s tímto nenápadným kouskem příslušenství nadmíru spokojeni. Kingston nezapomněl ani na méně náročné zákazníky a nabízí odlehčený model MobileLite Wireless bez interního úložiště a nižší kapacitou akumulátoru (5400 mAh).

Richard Streit

Pisálek, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří cestování, rodina, elektronická hudba, příroda a moderní technologie.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button