Novinky

Jeden z čínských studentů se přiznal k reklamaci falešných iPhonů. Apple obral o 2,5 milionu

V dubnu tohoto roku jsme se dozvěděli o zajímavém případu, ve kterém hrají hlavní roli dva oregonští studenti. Tito dva mladíci posílali Applu na reklamaci tisíce čínských kopií iPhonů, s úmyslem ošidit společnost a výměnou dostat originální produkt.

Možná se ptáte, jak je možné, že si společnost ničeho nevšimla? Je to jednoduché – výrobce zákazníkům nabízí v reklamační lhůtě možnost okamžité výměny zařízení, a to bez přezkoumání problému. Zároveň v této lhůtě nevyžaduje ani doklad o koupi. Mladíkům pak už stačilo jen masové posílání kopií telefonů směrem k reklamačnímu oddělení Applu, kterému tvrdili, že telefony nelze zapnout a vyžadovali jejich výměnu. To vše pod smyšlenými jmény.

iPhone XS Max
iPhone XS Max

V létě, roku 2017, si Apple uvědomil, že něco není v pořádku. Není divu, když studenti poslali k reklamaci 150 kusů, náhražek mobilních zařízení, z jedné adresy. Muži byli následně písmeně upozorněni, aby s touto trestnou činností přestaly, ale zbytečně. 

Apple uvedl, že celou dobu o jejich činnosti věděl. Bylo by ale otázkou, proč na celou situaci reagoval tak pozdě. Než se jejich trestná činnost odhalila, přišli si tímto způsobem přibližně na 1500 originálních zařízení a vydělali přibližně 900 tisíc dolarů, což je v přepočtu asi 2,5 milionu českých korun.

iPhone XR

Jeden z pachatelů, jmenovitě Quan Jiang, se tuto středu k jeho trestné činnosti přiznal. Jiang bude odsouzen 28. srpna a nyní mu hrozí odnětí svobody až na 10 let, k tomu pokuta ve výši dvou milionů dolarů, nebo dvojnásobek výnosu z trestné činnosti. 

Zdroj
macrumors
Štítky

Dominik Lipavský

Rád píšu a čtu. O Applu, mobilech, technologiích. Prostě o všem kolem. Kromě jablíček mám nejradši čas se svojí polovičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Close
Close