Novinky

Jaké novinky můžeme očekávat od nového iPadu mini a kdy lze očekávat jeho premiéru?

Když Apple v roce 2021 uvedl nový iPad mini, jednalo se o opravdu velký mezigenerační posun. Větší 8,3 palcový displej s mnohem tenčími rámečky, USB-C konektor a čip A15 dělají z tohoto iPadu velmi kompaktní, avšak zároveň schopné zařízení, na které spousta uživatelů nedá stále dopustit. Od představení tohoto zařízení ale za chvíli uběhnou 3 roky a je tedy jasné, že by bylo ideální uvést jeho nástupce. Další generace iPadu mini má dorazit příští rok a díky řadě úniků si můžeme udělat alespoň rámcovou představu o tom, jak budou vypadat stěžejní parametry.

Rychlejší procesor

Očekávanou novinkou je bez pochyby výkonnější procesor. Ačkoliv je A15 Bionic na drtivou většinu úkonů stále dostatečný, vždy je lepší mít výkonnostní rezervu. Zatím není známo, jaký čip nová generace iPadu mini dostane, minimálně by se však mělo jednat o čip A16, jež pohání například iPhone 15. Samozřejmě ale není vyloučeno, že se v tomto zařízení neobjeví nový procesor A17 Pro s razantně větším grafickým výkonem a podporou hardwarového Ray Tracingu.

foto: Apple

Vylepšená konektivita

Za téměř tři roky, které uběhly od představení posledního iPadu mini též pokročila i konektivita a kvalita připojení. Nyní se v iPadu mini nachází moduly s Bluetooth 5.0 a Wi-Fi 6, u nadcházejícího modelu se ale pravděpodobně dočkáme upgradu těchto komponent, a to na verzi Bluetooth 5.3 a Wi-Fi 6E. Ačkoliv jsou stávající moduly naprosto funkční a zajišťují rychlý a plynulý přenos dat, z dlouhodobého hlediska pomůžou tato vylepšení stejně jako novější procesor udržet iPad mini déle použitelný.

Kvalitnější kamera

Nový iPad Mini má doznat vylepšení i co se týče kamery. Bohužel jsou však neznámé jakékoliv specifikace a ohledy, ve kterých by měla být nová generace lepší než ta stávající. Nyní se v iPadu mini nachází jeden 12megapixelový zadní fotoaparát se světelností f/1,8 a 12megapixelový přední fotoaparát se světelností f/2,4. Je více než zřejmé, že další generace iPadu mini dostane snímač a optiku z novějších verzí iPhonu, které přinesou kvalitnější fotografie i záznam videa.

foto: 9to5mac

Nové barvy

Momentálně je iPad mini dostupný ve 4 barevných variantách, a to ve vesmírně šedé, hvězdně bílé, fialové a růžové. Spekuluje se však i o jiných barvách. Nabízí se buď již použité barvy z jiných produktových řad či úplně nové odstíny, které jsme zatím na žádných Apple zařízeních neviděli.

Vyřešení „jelly scroll“

Stávající generaci iPadu mini postihuje neduh pojmenovaný jako „jelly scroll“. Použitý typ displeje se totiž obnovuje po řádcích, takže pokud držíte iPad mini v režimu na výšku a posouváte se směrem dolů nebo nahoru, například na webové stránce, obraz na jedné straně se může obnovovat nepatrně dříve než na druhé a způsobovat tak dojem, že na jedné straně je daný text, obrázek či jiný prvek níže než na druhé. Tento problém bude chtít Apple zcela jistě odstranit.

Zdroj: CeskyMac.cz (autor fotografie: David Pravda)

Dle leakera Ming-Chi Kua, který je autorem všech výše uvedených informací, dojde k odhalení nového iPadu mini v druhé polovině roku 2024. To teoreticky znamená, že je zde prostor pro představení od června až do prosince. Společnost Apple však opravdu málokdy přináší nové produkty o letních prázdninách a je tedy pravděpodnější, že se nového iPadu mini dočkáme v září, kdy bude prezentován společně s novými iPhony 16.

Tomáš Kočí

Student elektrotechnické školy, který doslova propadl technologiím všeho druhu. Jeho největší vášní jsou počítače, mobilní telefony a audio technika, a samozřejmě také vše, co souvisí se společností Apple. Volný čas tráví hraním na trubku a na bicí.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button