FinderTipy a triky

Jak zkontrolovat stav baterie

Baterie vašeho MacBooku již nevydrží tak dlouho co dříve? V následujícím článku se podíváme na to, jak v několika krocích zjistit jak na tom baterie vlastně je.

Je naprosto normální, že baterie s postupem času ztrácí schopnost vydržet nabitá. Je to záležitost stáří baterie, jak často je používaná a další podmínky používání jako třeba teplota. Použití baterie se měří v cyklech, což je počet kolikrát byla baterie zcela vybitá. To nemusí nutně znamenat z úplně nabité baterie (100%) na úplně vybitou (0%). Může to být rozděleno na množství nabití. Například: ze 100% na 50% (-50%) a znovu na 100%, pak ze 100% na 60% (-40%) a na 100% a nakonec ze 100% na 90% (-10%). Kombinace těchto tří tvoří kompletní jeden cyklus (-100%).

Baterie v nejnovějších počítačích MacBook by měli podle Apple udržet 80 procent jejich originální kapacity po 1000 cyklech a nebo pěti letech. To znamená, že když nová baterie vydržela 5 hodin na jedno nabití tak po pěti letech to budou 4 hodiny. Pro porovnání například HP uvádí, že kapacity baterie 80 procent dosáhne již po 300 cyklech nebo po jednom roce.

Samozřejmě má velký vliv jak s baterií zacházíte. Mít MacBook neustále připojený a nepoužívat ho na baterii je asi největší zlo. Baterie se takto zničí mnohem dříve. Je dobré minimálně jednou měsíčně baterii úplně vybít a zase nabít. Také extrémní chlad nebo horko mají na životnost velký vliv. A nakonec, nepoužívat MacBook na dlouhou dobu při plně nabité nebo naopak vybité baterii také není zrovna dobrý nápad.

Jak poznáme, že potřebujeme novou baterii?

Nejrychlejším způsobem jak zkontrolovat stav baterie je, že si otevřeme Informace o systému (Aplikace/Utility/Informace o systému nebo klikneme na ikonu jablíčka v menu a vybereme O tomto Macu) a v levém menu klikneme na Napájení. Zde nalezneme informace o počtech cyklů a o stavu baterie. Stav baterie je zobrazen jako: Normální, Brzy vyměnit, Nahradit.

Pro ty z vás, kterým tyto základní informace nestačí a hledají více informací je tu ke stažení nástroj zdarma s názvem coconutBattery. Program zobrazuje originální kapacitu baterie a porovnává ji se současnou. Pokud je kapacita nad 80 procent je to považováno za normální. Pokud je baterie zralá na výměnu, když se hodnoty budou pohybovat na 70 procentech a níže. Samozřejmě, že stále bude fungovat, ale již ne tak dlouho jako když byla nová. V závislosti na tom jak často MacBook používáte na baterii a jak dlouho vydrží na jedno nabití, pořízení náhradní baterie bude dobrá investice.

 

FiL

Dlouholetý uživatel produktů Apple všeho druhu a věčný experimentátor. Dne 1.1.2012 po několikaletém rozmýšlení založil tento blog pro začínající i zkušené uživatele a pokud může vždy se snaží pomoct. Držitel Apple Certified Associate - Mac Integration 10.7, Apple Certified Associate - Mac Integration 10.8. Apple Certified Support Professional 10.7 a Apple Certified Technical Coordinator 10.7

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button