Tipy a triky

Jak zjistit stav baterie v iPhonu a kdy je čas na její výměnu?

Poměrně často se setkávám s dotazy, které směřují na kondici baterie v iPhonu. Z uživatelského hlediska jde o důležitý parametr, který hraje zásadní roli v momentech, kdy například kupujete iPhone z druhé ruky, nebo když máte pocit, že s výdrží není něco v pořádku. Zjistit, jak je na tom akumulátor v konkrétním iPhonu, přitom není nic složitého.

Je zároveň dobré vědět, že Apple na bateriích rozhodně nešetří a většinou používá ty nejlepší dostupné články s Li-Ion technologií. Pro iPhony obecně platí, že jejich baterie jsou navrženy tak, aby při běžném typu používání zvládli minimálně 500 úplných nabíjecích cyklů a jejich kondice přitom neklesla pod 80 % kapacity.

Jak zjistit stav baterie v iPhonu

  • Otevřete nastavení
  • Z nabídky vyberte sekci Baterie
  • Zvolte položku Kondice baterie a nabíjení
  • V horní části obrazovky uvidíte procentuální stav akumulátoru

Pokud v nastavení vidíte 100 %, můžete být v klidu. Vaše baterie je v absolutním pořádku. Jestli ovšem pozorujete horší výdrž, problém bude s nejvyšší pravděpodobností na straně softwaru. Může jít například o aplikaci, která nadměrně vytěžuje systémové prostředky a tím „vycucává“ baterku. Zhoršená výdrž je dále typická u beta verzí operačního systému iOS.

V zásadě platí, že panikařit nemusíte ani když uvidíte nižší hodnoty. Údaj o maximální kapacitě má totiž pouze orientační charakter. Nezřídka se může stát, že právě vybalený iPhone vám ukáže například maximální kapacitu 97 %, což se ostatně stalo také u jednoho z mých předchozích iPhonů. Na základně vlastních zkušeností mám vypozorováno, že k citelnému zhoršení výdrže dochází až při zobrazení kapacity nižší než 80 procent. V takových případech se již vyplatí zajít do servisu a baterii nechat vyměnit.

Zdroj: iFixit

Je také dobré vědět, že pokud je na tom baterie opravdu špatně, iPhone vám o tom dá vědět systémovým upozorněním. Když se vám na displeji objeví taková hláška, většinou o tom uživatel stejně dávno ví, jelikož iPhone vydrží “naživu” sotva pár hodin.

Pokud chcete baterku ve svém iPhonu ochránit a co nejvíce zpomalit její stárnutí, doporučuji zapnout funkci Optimalizované nabíjení. Ta má největší smysl, když iPhone nabíjíte přes noc, jelikož si zapamatuje, kdy jej pravidla odpojujete od nabíječky. Během noci se pak akumulátor nabije na 80 % a zbytek energie se doplní až ráno.

Jaké jsou vaše zkušenosti s bateriemi, které Apple používá v iPhonech? Dejte nám vědět v diskuzi.

Richard Streit

Pisálek, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří cestování, rodina, elektronická hudba, příroda a moderní technologie.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button