Novinky

Díky emulátoru si můžete na svém Macu vyzkoušet prehistorický Mac OS 8 s dobovými aplikacemi

Jeden z vývojářů aplikace Slack Felix Rieseberg vytvořil emulátor legendárního Mac OS 8. Emulátor je možné stáhnout jako samostatnou aplikaci na zařízení s macOS, Windows a Linux. Emulátor simuluje Macintosh Quadra z roku 1991 s operačním systémem Mac OS 8.1.

Aplikace s názvem macintosh.js je napsaná v programovacím jazyce JavaScript. Aplikace emuluje počítač Macintosh Quadra 900 s čipsetem Motorola, který Apple používal před tím, než přešel k technologii IBM PowerPC. Aplikace ještě nebyla oficiálně schválena Applem a je poskytována jen pro vzdělávací účely. 

Emulátor obsahuje několik aplikací a her mezi které patří třeba Photoshop 3, Premiere 4, Illustrator 5.5, StuffIT Expander a klasické hry Duke Nukem 3D, Civilization II, Dungeons & Dragons, Namely, Oregon Trail, Alley 19 Bowling a Damage Incoroprated. I přesto, že prohlížeče Internet Explorer a Netscape jsou nainstalované Rieseberg tvrdí, že verze prohlížečů jsou tak zastaralé, že se žádné webové stránky nenačtou. 

Tento projekt není první pokus o vytvoření emulátorů na již nedostupné verze macOS. Existují emulátory, které lze spustit jen ve webovém prohlížeči. Několik webových macOS emulátoru můžete naleznout na této stránce.

Matyáš Himmer

Fanoušek Applu od roku 2011, rád fotím a programuji. Články píši ve svém volném čase, studuji informační technologie na SSPŠ.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button